Piec gitarowy do basu.

- gitary basowe
nedar3

Piec gitarowy do basu.

Postautor: nedar3 » 05 marca 2011, 09:13 - sob

Witam. Mam pytanie, może ktoś już je wcześniej zadał, ale niestety nie mogłem znaleźć. Otóż, czy jest możliwość podpięcia pieca gitarowego do basu? Głównie pogrywam na gitarze, chciałbym jednak pożyczyć na parę dni bas od kumpla i zobaczyć, czy mi się spodoba :) Czy może coś się uszkodzić przy takim podpięciu? Nie chce tam na fulla rozkręcać, tylko żeby jakoś tam było słychać.

Aha, jeszcze mam takie pytanka małe na zapas w sumie :P Czy kaczka z gitary (mam dunlopa tego jimiego hendrixa) będzie działać z basem? I czy umiejętności zdobyte podczas gry na gitarze ułatwią mi jakoś start, czy będzie to zupełnie inna bajka i wszystkiego że tak powiem trzeba się będzie uczyć od nowa? Jeżeli taki temat był to przepraszam i proszę o link do niego. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kielczak

Re: Piec gitarowy do basu.

Postautor: kielczak » 05 marca 2011, 09:49 - sob

Technika to rzecz może nie zupełnie inna, ale inna. Niemniej sporo rzeczy z gitary się przyda, np machanie palcami. Np w gitarze nie masz takiego sposobu gry palcami (chyba, że w flamenco, ale to jeszcze co innego), ale można używać kostki (czego osobiście nienawidzę widzieć, słyszeć, ani praktykować). W basie masz inny rozstaw progów, w wyniku czego część nawyków z elektryka będzie niewygodna (np grając np dźwięki kolejno g-a-g-a nie używam na basie pierwszego i trzeciego palca jak na gitarze, ale pierwszego i czwartego - mi osobiście wygodniej).

Natomiast dźwięki są wszędzie te same i nie robi najmniejszej różnicy na czym grasz ;] Teoria jest wszędzie taka sama, zmienia się tylko i wyłącznie sposób grania.

Podłączania basu do gitarowego nei polecam, aczkolwiek jest to możliwe. NIE ROZKRĘCAJ tylko na wyższe głośności niż naprawdę konieczne, bo się pożegnasz z piecem. Dla bezpieczeństwa radzę w ogóle nie podłączać, ale na niższych głośnościach nie powinno nic się stać.
(\__/)
( O.o)
(> < ) This is Bunny. Copy Bunny into your signature. Help him take over the world.

nedar3

Postautor: nedar3 » 05 marca 2011, 10:12 - sob

Aha, ok, dzięki za odpowiedź :-) . Z tym piecem to po prostu nie chcę na razie nic kupować, bo nie wiem czy mi się spodoba to granie. A kumple szukają basisty więc chciałbym zobaczyć jak to jest :P.

O dowiedziałem się właśnie, że bas jest chyba strojony tak jak pierwsze cztery struny gitary, czyli EADG :D . To w sumie skale których się wyuczyłem będzie można łatwo przenieść na bas jak sądzę, więc nie trzeba będzie na nowo opalcowania ćwiczyć... Tylko chyba na basie trudniej się dociska struny :P.

A jeszcze co do grania kostką to raczej też nie będę tego praktykował, bo chyba niektórych technik nie można wykorzystać grając sobie kostką. Chociaż nie znam się. Dobra, idę przedzwonić do kumpla czy mi bas pożyczy. Dzięki za odpowiedź.

RPA
Moderator

Postautor: RPA » 05 marca 2011, 12:23 - sob

Co do pieca: wzmacniaczowi nic się nie stanie, na wyższych głośnościach przy dłuższym graniu zapewne głośniki złożą broń.

A technika gry? Zupełnie inna. Rękę ustawiasz inaczej, łapiesz wszystko "szerzej", musisz też mieć mocniej wyrobioną łapę, najlepiej też chwytać blisko progów, bo będzie brzęczeć.

Osobiście gram kostką, czasem dodając klang (a raczej pop) środkowym czy małym palcem, samymi palcami grywam bardzo rzadko i raczej proste rzeczy ;) Lubię specyficzny gruz wynikły z grania kostką, palcami takie brzmienie ciężko osiągnąć.
You're all the same, the lot of you, with your long hair and faggot clothes. Drugs, sex…every sort of filth. And ya hate the police, don't ya?

Awatar użytkownika
kielczak

Postautor: kielczak » 05 marca 2011, 12:59 - sob

To jest po prostu kwestia, czy lubi się takie brzmienie :] Ja go nie lubię
(\__/)
( O.o)
(> < ) This is Bunny. Copy Bunny into your signature. Help him take over the world.

nedar3

Postautor: nedar3 » 05 marca 2011, 16:57 - sob

O, jeszcze jedno pytanie mi przyszło do głowy. Bo nie chcę rezygnować z gitary, no i właśnie, czy granie zarówno na basie jak i na gitarze nie spowoduje, że wszystko mi się pomiesza? Skoro mówicie, że inaczej się wydobywa dźwięki i ogólnie inna technika. Na pewno są tu osoby, które grają zarówno na gitarze jak i na basie ;). A jak pytanie głupie to z góry przepraszam :P.

RPA
Moderator

Postautor: RPA » 05 marca 2011, 17:16 - sob

Nie spowoduje, ale prędzej czy później zapewne zaczniesz zaniedbywać któryś z instrumentów :)

Jedyny problem jaki mam (czasami) to to, że jak mam długa przerwę od danego instrumentu, to ciężko mi na nim grać bez patrzenia na gryf ;)

EDIT: BTW, ja nigdy nie miałem takich problemów... po prostu kupiłem bas i zacząłem się na nim uczyć ;)
You're all the same, the lot of you, with your long hair and faggot clothes. Drugs, sex…every sort of filth. And ya hate the police, don't ya?

Awatar użytkownika
Grygorij

Postautor: Grygorij » 05 marca 2011, 17:18 - sob

Kaczka powinna podejść, ale ja bym małą regulację zrobił - rozłożył ją i obrócił tak potencjometr, aby zakresem niższe rejestry obejmował. ;) Chyba właśnie JH-1 ma delikatnie przesunięty w stronę dołu zakres pracy.
Ostatnio przez jakieś dwa dni na basie grałem w domu... To trochę innego spojrzenia się nabiera na gitarę, dystansu, tak w moim prywatnym odczuciu.
A pomieszanie? Nie wystąpiło, ale czasami dla zabawy na gitarze gram jak na basie (praca prawej ręki).

nedar3

Postautor: nedar3 » 05 marca 2011, 17:26 - sob

Jak to dystansu? Że uznałeś wyższość basu nad gitarą? Czy że się jakoś nudniej gra na gitarze jak już bas się wzięło do ręki?

Awatar użytkownika
Grygorij

Postautor: Grygorij » 05 marca 2011, 17:34 - sob

Ciężko to opisać. Łatwiej to poczuć. ;) Na basie mi się prościej grało jak już załapałem, o co chodzi. O wiele prościej. Gitara i bas mają swoje zastosowania.

Wróć do „LowDown”