FAQ wzmacniaczy

- wzmacniacze, preampy, paczki
shymchack
Moderator

Re: FAQ wzmacniaczy

Postautor: shymchack » 30 grudnia 2011, 22:30 - pt

To teraz jak już tak podsumowałeś to może byś chociaż coś wyjaśnił dał jakieś artykuły po polsku bo niestety z angielskim nie jestem za pan brat na tyle żebym mógł o tym czytać.

Nie mam o tym bladego pojęcia, ale zdaję sobie sprawę z tego czym jest lampiak i wg mnie "nie wiedzenie" co się robi w przypadku wzmaków lampowych, jest totalnym brakiem odpowiedzialności. Nie potrafiłbym ufać czemuś na słowo, że "tak się ustawia BIAS"... No nie iwem, może jestem przewrażliwiony, ale to jest dla mnie takie trochę nie tego. Studiuję elektronikę, czaję trochę analogówki, ale o lampach nie mam bladego pojęcia, ale wiem na tyle dużo, że w ten sposób bym nie działał.

Awatar użytkownika
maclaren2

Postautor: maclaren2 » 30 grudnia 2011, 23:13 - pt

No, ale kiedyś przecież trzeba zacząć, za 20 lat będę mógł szpanować wiedza o wzmacniaczach lampowych. :lol:

Awatar użytkownika
.rogaty
Sponsor

Postautor: .rogaty » 30 grudnia 2011, 23:28 - pt

Jeżeli dożyjesz. :E
I'm like a mushroom in this company - kept in darkness and fed with shit.

dziarsky

Postautor: dziarsky » 14 stycznia 2012, 20:55 - sob

ja mam takie trochę laickie pytanie ale nigdy się nad tym nie zastanawiałem więc chciałbym w końcu się dowiedzieć.

Jaka jest zasadnicza różnica między Vol a Gain? Obydwa potencjometry powiedzmy niezależnie od siebie zwiększają głośności piecyka ale muszą pełnić jakieś odmienne role?
Chodzi tutaj o umiejscowienie głośności (przedwzmacniacz/Końcówki mocy)?

Dzięki za techniczne wyjaśnienie :).

Awatar użytkownika
maclaren2

Postautor: maclaren2 » 14 stycznia 2012, 21:09 - sob

Volume to głośność, a gain to ilość przesteru.

Awatar użytkownika
niedouczony
Sponsor

Postautor: niedouczony » 15 stycznia 2012, 17:59 - ndz

Powyższe wyjaśnienie jest wręcz książkowe. Możnaby jedynie dodać , że Gain to potencjometr zwiększający czułość wzmacniacza.
Z punktu widzenia elektrycznego te dwa potki to jedno i to samo , obydwa zwiększają poziom sygnału. Różnice i nazwy są powodowane miejscem w którym dany potencjometr się znajduje.
I tak w konstrukcjach dwustopniowych np. Fender Twin , czy Marshall Plexi, Vox AC, występuje jeden potencjometr zwiększający głośność- volume. Stopnie wejściowe są przesterowane w małym , lub żadnym stopniu , a przester brany jest z końca mocy( odnosi się to tylko do lampiaków). Takie wzmacniacze nazywane są "non master"

Konstrukcje wielostopniowe np trzy stopniowy JCM800 , czy cztero- Mesa , Soldano itd ( są wzmaki posiadające więcej stopni wzmacniających np. Peavey 5150) , czyli hi gainy, wytwarzają spore ilości przesteru w przedwzmacniaczu, więc żeby to okiełznać, na początku tuż za pierwszym stopniem daje się potencjometr, który ma za zadanie kontrolowanie ilości przesteru. Nazywa się go Gain lub Preamp Volume.
Na końcu toru sygnałowego takiego przedwmacniacza znajduje się potencjometr Volume, jego funkcja to kontrolowanie poziomu sygnału podanego na końcówkę mocy
Bardzo ciekawe efekty można uzyskać bawiąc się ustawieniami tych dwuch potków. Jeżeli mamy możliwość głośnego grania to warto porównać brzmienie pieca rozkręcając gałkę gain na max i operując tyko gałką volume. Inaczej zachowa się piec gdy rozkręcimy volume na max i pobawimy się gainem. Opcja ta dotyczy również tylko lampowców i wybiera ją znakomita większość muzyków gatunków od rocka w stronę lżejszych klimatów.

Istnieje jeszcze potencjometr Master Volume. Spełnia on tą samą rolę co Volume, tylko swym działaniem obejmuje wszystkie kanały w konstrukcjach wielokanałowych.

Myślę ,że są to informacje wszystkim znane , ale pozwoliłem sobie je przypomnieć.
Mniej gainu, więcej volume i sprawna łapa - tajemnica dobrego brzmienia.

Awatar użytkownika
DarreX
Sklep/Producent

Postautor: DarreX » 15 stycznia 2012, 20:53 - ndz

Przystępnie podany techniczny bełkot :ok:
Ale postaram się uprościć dla prostackiego chłopskiego rozumu:

Gain to taki Volume (Preamp Volume), który reguluje ilość (wielkość, poziom) sygnału, który ma przelecieć lampy, żeby się wzbudziły i zaczęły przesterowywać ten sygnał :ave: Im więcej odkręcisz tego sygnału, tym więcej jego poleci na lampy i bardziej lampy się podniecą i bardziej przesterują. :taniec: "Zwykły" Volume - to tak jak niedouczony napisał, z tym, że oczywiście im więcej odkręcisz Volume (Master Volume) tym więcej sygnału z preampu przeleci lampy końcówki mocy, a te również będą się bardziej wzbudzać. Orgia gwarantowana :lol:
Dlatego wzmacniacze lampowe najlepiej czują się, tak jak i my - ludzie, kiedy są dobrze rozkręcone :)
----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Grygorij

Postautor: Grygorij » 15 stycznia 2012, 22:05 - ndz

Dorzucę coś od siebie:
http://www.youtube.com/watch?v=b871FRjDWAs&list=PL2D0A1CC3FC96F1CA&index=4&feature=plpp_video
Gościu wyjaśnia tutaj wszystko baaardzo obrazowo, z demonstracją brzmienia i fajnymi wykresami.

Awatar użytkownika
niedouczony
Sponsor

Postautor: niedouczony » 16 stycznia 2012, 09:03 - pn

Darek , po przeczytaniu twojej wypowiedzi miałem ochotę zapalić papierosa... choć nie palę.
Fajne podejście do tematu :ok:

Video powyżej wyjwśnia wszystko w sposób znakomity.
Mniej gainu, więcej volume i sprawna łapa - tajemnica dobrego brzmienia.

dziarsky

Postautor: dziarsky » 16 stycznia 2012, 22:42 - pn

Jesteście zajebiści - dziękuję!

Wróć do „Piece”