FAQ wzmacniaczy

- wzmacniacze, preampy, paczki
Awatar użytkownika
Achar

Re: FAQ wzmacniaczy

Postautor: Achar » 02 października 2011, 11:40 - ndz

Siedzi na pewno w Laneyach LR35, czy gdzieś jeszcze to niestety nie wiem.
Hopeless times approach
Just give into the chaos
Strangely I find comfort here
Impatient and curious of what may come

Awatar użytkownika
DarreX
Sklep/Producent

Postautor: DarreX » 02 października 2011, 12:45 - ndz

Jakiś tani głośnik zrobiony specjalnie do danego pieca. Im tańszy piec tym gorszy głośnik.
----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
maclaren2

Postautor: maclaren2 » 27 grudnia 2011, 19:39 - wt

Interesuje mnie biasowanie lamp we wzmacniaczach, a konkretnie w Orangu Tiny Terror. Jak to wygląda, są tam normalnie otwory na miernik i potencjometr do kręcenia tak jak w Hi - Fi? Skąd mam wiedzieć jaką wartość ustawić? Wiem tyle, że bias zależy od lampy i wzmacniacza ale nic więcej. Mógłby ktoś ten proces opisać obszerniej, zapodać jakieś artykuły etc.?

Awatar użytkownika
niedouczony
Sponsor

Postautor: niedouczony » 27 grudnia 2011, 20:21 - wt

A po jakiego h .. chcesz to ustawiać?
Jak sobie zadasz to pytanie i odpowiesz , że bo tak i już, to są specjalne procedury tego zadania. Po pierwsze trzeba znać jakie masz lampy, po... jaką maoc oddają, jakie jest napięcie zasilania na anodach, a na koniec trzeba znać pewną magiczną sentencję indiańską : ZAJRZYJ W GOOGLE i odczytaj z tabeli prąd biasu twojego wzmacniacza , a właściwie lamp w nim użytych :D
Zaraz coś znajdę na ten temat i pdepnę.
http://www.tube-town.net/diy/bias-setup-e.pdf
Mniej gainu, więcej volume i sprawna łapa - tajemnica dobrego brzmienia.

Awatar użytkownika
maclaren2

Postautor: maclaren2 » 27 grudnia 2011, 20:37 - wt

Po to żeby lepiej się grało, brzmienie było lepsze i lampy się mniej zużywały. Skoro, są podane odpowiednie wartości to ktoś mądry tak ustalił i tak ma być. W każdym razie dzięki za artykuł przeczytam w wolnej chwili.

Awatar użytkownika
niedouczony
Sponsor

Postautor: niedouczony » 27 grudnia 2011, 20:54 - wt

Sorki że po anglijskij ale po naszemu na szybko nic nie znalazłem. A bias masz fabrycznie ustawiony i lepiej go nie tykać, chyba że wymienileś lampy mocy.
A pomiaru możesz dokonać ustawiając multimetr na zakres 200mV i wtykasz czerwony kabel do czerwonej dziurki we wzmaku , a czarny doczarnej i potkiem ustawiasz prąd biasu jednej lampy ( druga powinna dać podobny wynik nie koniecznie taki sam) . Odczyt masz w mV bo mierzysz spadek napięcia na rezystorze 1 ohm- czyli prąd w mA jest taki sam jak napięcie w mV.

Awatar użytkownika
maclaren2

Postautor: maclaren2 » 27 grudnia 2011, 22:00 - wt

To już wiem tak samo ustawiam bias we wzmaku hi - fi robię to raz na miesiąc i jest dobrze. Nie rozumiem czemu miałbym nie ruszać, tam chyba nie ma nic co można popsuć. Po prostu nie wiedziałem jaka wartość ustawać i czy może czymś się nie rożni od takiego zwykłego biasowania wzmaka hi - fi. Mam na dzieję, że ten artykuł wszystko mi rozjaśni.

shymchack
Moderator

Postautor: shymchack » 27 grudnia 2011, 23:55 - wt

robię to raz na miesiąc

Wybuduję Ci kościół :D Co niektórym specom zdarza się pewnie rzadziej niż raz na miesiąc w mieście dostawać jakiegoś wzmaka ze zleceniem na ustawianie biasu, a Ty to robisz z jednym wzmakiem co miesiąc? :D

Awatar użytkownika
maclaren2

Postautor: maclaren2 » 28 grudnia 2011, 00:27 - śr

Jak idealnie ma być 4.55, to po miesiącu jedna lampa ma 4.35 druga 4.70 trzecia 4.80 tak być nie może, muszę ustawić idealnie :P

Awatar użytkownika
niedouczony
Sponsor

Postautor: niedouczony » 29 grudnia 2011, 13:27 - czw

No to w gitarowcu jest trochę inaczej jak w hajfaju i rozbieżności mogą być spore, bez odczuwalnych różnic.
Biasowanie robi się gdy wymienia się lampy i gdy gra się na jednych dość długo.
maclaren2 pisze:tam chyba nie ma nic co można popsuć

Można potek ukręcić...
A skąd ja mogłem wiedzieć , czy ty nie przeczytałeś czegoś przed chwilą i nie pomyślałeś : Łał zrobie sobie nowy bajas i będę grał jak S. Vai. :D Było mówić ,że nie jesteś zielony...

Wróć do „Piece”