Przewód kolumnowy

- efekty gitarowe, pickupy, przewody itd.
RPA
Moderator

Przewód kolumnowy

Postautor: RPA » 05 marca 2014, 15:01 - śr

Siema!
Pytanko - jaki kabel wybrać? Mam we wzmaku wejścia speakon i jack (do wyboru), w pace tylko jack, bo to stara konstrukcja.
Jaka długość będzie mi potrzebna? Wydaje mi się że 1m by już styknął spokojnie, czy więcej będzie mieć negatywny wpływ?
Jakieś konkretne przykłady? Bo w internetach jak zwykle dużo i nie wiadomo za co się tu brać. Ma być solidny, niezawodny, ale nie za milion piećsęt złotych
You're all the same, the lot of you, with your long hair and faggot clothes. Drugs, sex…every sort of filth. And ya hate the police, don't ya?

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Re: Przewód kolumnowy

Postautor: Jacek B. » 05 marca 2014, 19:53 - śr

Kancho

Postautor: Kancho » 11 marca 2014, 10:28 - wt

Raczej nie ma większego sensu wydanie na ten kabel kwoty większej niż 30zł.

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 11 marca 2014, 11:44 - wt

Łaskawie wyjaśnij dlaczego.

Awatar użytkownika
niedouczony
Sponsor

Postautor: niedouczony » 13 marca 2014, 06:56 - czw

Chętnie ja odpowiem... bo jeżeli kupisz w tej cenie kabel o dobrym przekroju i solidnych końcówkach to masz to czego Ci potrzeba. Kabel łączący wzmacniacz z kolumną musi być tylko solidny żeby np. podczas grania na lampiaku nam się nie stworzyła przerwa między końcówką a głośnikiem. Wiem o czym mówię bo jak tak się stanie to mamy pokaz sztucznych ogni i Hajcum defektum. W odróżnieniu od kabla sygnałowego gdzie nawet domieszki w miedzi mają wpływ na pasmo dźwięku a długość na spadek napięcia i osłabienie stgnału, kabel łączący kolumnę z piecem jest mało wrażliwy na jakiekolwiek zakłócenia więc szalejąc przy zakupie takiego kabla delikatnie przesadzamy. Oczywiście niczym złym nie jest chęć posiadania tego co najlepsze jakościowo ale pisanie o tym książek już jest przesadą. Zawsze polecam żeby kabel był solidny tzn. żeby było trudno wyrwać z niego Jacki , bo jeżeli chodzi o wzmacniacze lampowe gra idzie o bezpieczeństwo grającego.
Propozycja Dale jest znakomita , taki kabel zapewnia dobre połączenie i raczej trudno go mechanicznie uszkodzić.
Mniej gainu, więcej volume i sprawna łapa - tajemnica dobrego brzmienia.

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 13 marca 2014, 11:05 - czw

Kable w cenie 30 zł są zrobione na wtykach Rean, które nie posiadają zabezpieczenia przed wyrwaniem z niego kabla, tylko zacisk na kombinerki. Do tego miałem przypadek, ze samoczynnie wypinał się z gniazda paczki (WTF?).
Dlatego przestałem robić takie kable i wszystkim polecam PW, ze względy na masywne zalewane wtyki i zabezpieczenie przed wyrwaniem się kabla (wypustki na jacku). A że kosztuje 60 zł?

W muzyczny.pl istnieje możliwość zrobienia kabla pod siebie, za Sommer Orbit 225 + 2 wtyki płacimy 45 zł. Różnica niewielka.

RPA
Moderator

Postautor: RPA » 13 marca 2014, 13:34 - czw

Najchętniej kupiłbym kabel na speakonach (to się przypadkiem nie wypnie choćby nie wiadomo co się działo na scenie), ale niestety moja paka nie posiada takowego, a dorabianie złącza to już większa filozofia.
Ten kabel na sommerze i wtykach będzie równie dobry? Bo bardziej mi po drodze do Ostrowskiego niż zamawiać kabel za 60zł+przesyłka.
You're all the same, the lot of you, with your long hair and faggot clothes. Drugs, sex…every sort of filth. And ya hate the police, don't ya?

Awatar użytkownika
DarreX
Sklep/Producent

Postautor: DarreX » 13 marca 2014, 14:48 - czw

Ten sommer będzie równie dobry, zgodnie z tym co napisał Andrzej.
Ja z kolei nie przesadzałbym za bardzo z demagogią "wyrywania kabla z wtyczki" (w sygnałowym, owszem, rozumiem) oraz "masywnych wtyczek". Już dawno się z takowych wyleczyłem i niejeden ze sprzętów też. Masywne wtyczki mają to do siebie, że bardzo lubią pod wpływem swojej masy i dużej sztywności mocowania kabla z wtyczką wyrywać bądź też wyginać styki gniazd, co powoduje, że po jakimś czasie same zaczynają powodować wypadanie.
Gniazda wyjściowe wzmacniaczy oraz wejścia kolumnowe najczęściej są wykonane z tworzywa.
----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 13 marca 2014, 15:56 - czw

Wszystkie wtyki do kabli kolumnowych są duże, chyba że robione na kablach 0,5mm.

I oczywiście że sommer jest bardzo dobry, ale PW ma wg mnie najlepsze własności jeśli chodzi o zużycie mechaniczne.

Awatar użytkownika
DarreX
Sklep/Producent

Postautor: DarreX » 14 marca 2014, 12:37 - pt

Kabli "kolumnowych" nie ma najmniejszej potrzeby ekranować, więc zastanów się dlaczego one są takie grube. Kolumny w zestawie hi-fi też masz połączone z wzmacniaczem 7-mio milimetrowym gumowym ekranowanym wężem?
Dwie żyły o przekroju góra 1mm z miedzi (najlepiej, ale niekoniecznie beztlenowej) + dwa standardowe wtyki jack i nie ma bata, żebyś zauważył różnicę po podłączeniu. A że "inni używają", no i sobie później za to nieźle wołają. No wiesz, prestiż, snobizm i możliwość pokazania koledze ("patrz jaki mam gruby...") :) A że nie ma to logicznego uzasadnienia... who cares ;)
----------------------------
Obrazek

Wróć do „Elektronika”