Metalowy pickguard w stracie - ekranowanie i sprzęganie

- efekty gitarowe, pickupy, przewody itd.
Awatar użytkownika
Ptrify

Metalowy pickguard w stracie - ekranowanie i sprzęganie

Postautor: Ptrify » 29 lutego 2016, 15:00 - pn

Bry.
Zmajstrowałem sobie do mojego strata aluminiowy picguard i niestety sprawdziły się moje obawy i gitara przy rokręconym volume zaczyna masakrycznie sprzęgać i piszczeć. Nie pomaga dotykanie gitary po mostku, strunach, picguardzie i gdziekolwiek indziej, cały czas sprzęga. Przy małej głośności gitary, lub kolumn(gram przez interfejs) sprzęganie nie występuje, ale wystarczy rokręcic volume na gitarze na maksa i lekko wzmacniacz od kolumn i robi się piekło. Podczas gry sprzęganie ustaje, ale jak tylko dźwięki chwilę wybrzmiewają pojawia się znowu. I tu pytanie jak to wszystko uziemić, żeby było dobrze? Podłaczyć pickguard do masy? Zaizolować od spodu? Czy może jeszcze inaczej to rozwiązać?

Awatar użytkownika
MAILOSZ_YARR
Sponsor

Re: Metalowy pickguard w stracie - ekranowanie i sprzęganie

Postautor: MAILOSZ_YARR » 29 lutego 2016, 18:03 - pn

Podłączyć pickguard do masy, ale tylko w jednym punkcie (żeby nie zrobić pętli masy). Przed założeniem metalowego pickguardu jaki pickguard siedział w gitarze? Czy wtedy sprzęganie występowało, jeśli tak, to czy było silniejsze/słabsze?

Awatar użytkownika
Ptrify

Postautor: Ptrify » 29 lutego 2016, 18:55 - pn

Przedtem był plastik z ekranowaniem tylko pod potencjometrami i pickupami, nie podłączony do żadnego elementu i sprzęgania praktycznie nie było, jedynie na większych piecach, ale no nic dziwnego. Sprawdzę do końca tygodnia z podłączeniem i się okaże.

Awatar użytkownika
MAILOSZ_YARR
Sponsor

Postautor: MAILOSZ_YARR » 29 lutego 2016, 19:03 - pn

potencjometry i przełącznik styka się z płytką, więc powinno być w porządku... Poczytaj w Internecie o pętli masy. Może jakąś zrobiłeś?

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 29 lutego 2016, 19:08 - pn

Spróbuj odizolować nóżki pickupów od pickguarda.

Awatar użytkownika
Ptrify

Postautor: Ptrify » 29 lutego 2016, 20:06 - pn

Pętlę sprawdzę, dzięki. A nóżki w sensie całe potencjometry odizolować od pickguarda, tak? I domyślam się że wtedy dopiero doprowadzić punkowo masę. Dobrze się domyślam?

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 29 lutego 2016, 22:43 - pn

Do potków masz doprowadzoną już masę więc nic nie musisz jej punktowo doprowadzać. Może być tak, że minus z obudowy pickupów leci przez pickguard jeszcze raz do potków - co daje pętle mas wlaśnie. Kombinuj.

Awatar użytkownika
SebastianNowak

Postautor: SebastianNowak » 01 marca 2016, 22:41 - wt

Trudno tak stwierdzić nie widząc tego jak to jest połączone. Ja mam w stracie zrobioną z blachy stalowej puszkę w której wszystko jest zamknięte. Spód pickguarda również jest z blachy stalowej która tworzy wieko. Nic takiego o czym piszesz u mnie nie występuje a wręcz przeciwnie - opłacało się namęczyć z wycinaniem blachy bo brumy i wszelkie zakłócenia sieciowe np. siejące UPS'y i inne "zakłócacze" zostały wyeliminowane do absolutnego minimum, oprócz oczywiście samych pickupów które trochę zbierają, ale tego nie da się całkowicie wyeliminować bez stosowania specjalnych pickupów.

Tak więc siądź nad tym spokojnie i dobrze posprawdzaj prawidłowość połączeń i koniecznie zwróć uwagę na pętlę masy o której wcześniej poprzednicy pisali.

Awatar użytkownika
Ptrify

Postautor: Ptrify » 08 marca 2016, 09:46 - wt

Dobra, pokombinoalem trochę i dupa, nic nie pomaga, będę walczył dalej. Ale ogólnie zauważyłem, że cały pickguard tak masakrycznie mikrofonuje, że chyba zbiera więcej strun niż pickupy :P Może ten fak jakoś pomoże w diagnozie?

Awatar użytkownika
SebastianNowak

Postautor: SebastianNowak » 13 marca 2016, 17:01 - ndz

To walcz dalej bo na 100% masz coś schrzanione z połączeniami. Jak pisałem wyżej mam zrobioną puszkę z blachy stalowej i nic mi nie zbiera jak tobie.

Ponadto każde ekranowanie gitary taśmą miedzianą również robi coś na podobieństwo puszki i ludziom nic nie zbiera. Ibanezy sygnowane Vai'a też mają pickguard stalowy i wszystko jest w porządku. Do tego, gdyby każdy stalowy pickguard miał zbierać brumy i szumy to nikt by takich nie produkował.

Wróć do „Elektronika”