[a][v] BIGSBY - xtp

Awatar użytkownika
ksantyp
Redaktor
Posty: 4512
Rejestracja: 12 sierpnia 2008, 11:34 - wt

[a][v] BIGSBY - xtp

Postautor: ksantyp » 26 października 2008, 21:32 - ndz

MOSTEK BIGSBY.

Obrazek
Obrazek

Bigsby vibrato lub po prostu Bigsby to jeden z rodzajów mostka do gitary – wibrato lub tremolo. Za pomocą dźwigni muzyk ma możliwość podwyższania lub obniżania dźwięku strun. To otwiera za sobą nowe techniki i sposoby artykulacji.
Konstrukcja powstała pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku. Pan Paul Bigsby najpierw zamiast iść na wojnę eksperymentował z gitarami elektrycznymi, by potem wymyślić chyba pierwsze działające whammy bar.
Konstrukcja jest rozwinięciem myśli z gitar hollow body. Do typowego tam strunociągu i mostka Tune-o-matic konstruktor dodał oparty na sprężynie mechanizm. Spręzyna odpowiada za docisk lub odgięcie wajchy. To przenosi się na wałek, na którym zakręcone i zamocowane na trzpieniach są struny. Zapomnijcie w Bigsby blokadach... Mostek miał tę zaletę, że jednak troszkę rozstrajał wiosło…zaletę hihi…

Mostek implementowano między innymi do Gibsonów, Fenderów, gitar firm Guild, Hamer, Epiphone. Zaletą niewątpliwie jest sustain. Niestety nie jest tokonstrukcja doskonała. Jej następcy tacy jak Synchronised Tremolo Bigsby jego ewolucje, czy Floryd Rose są dużo doskonalsze. Artyści używający mostka to między innymi: John Lennon, Cliff Gallup, Horton Heat, Les Paul, George Harrison, Keith Richards, Jimmy Page, Greg Sage, Brian Setzer, John Lowery, Andrew Stockdale, Neil Young, John Cipollina, Billy Zoom, Joe Perry. W Polsce Litza używał Gibsona SG z takim systemem przez jakiś czas.
Na nagraniu i na filmiku można zobaczyć i usłyszeć efekty mojej współpracy z mechanizmem. Cóż do Rockabilly brakuje mi dużo, lecz myślę, ze daje wam to jakiś obraz tego jak się je Bigsby.

http://ksantyp.mp3.wp.pl/?tg=L3Avc3RyZW ... Y5Lmh0bWw=
http://uk.youtube.com/watch?v=tB24PreehG4
http://uk.youtube.com/watch?v=V2Rm1NgXZqo

Komenty: viewtopic.php?f=21&t=440
DOBRE WIOSŁA W JESZCZE LEPSZYCH CENACH.
FOG Shop - zapraszam do sklepu dla Gitarzystów
http://www.fogshop.pl

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość