Pytania o technikę gry

- skale, akordy, interwały, tabulatury itd.
_SpectatorQL_

Pytania o technikę gry

Postautor: _SpectatorQL_ » 22 stycznia 2016, 18:14 - pt

[Temat zginął wraz z odświeżeniem forum, nowego wstępu rzeźbić mi się nie chciało :P. Gwiazdką oznaczone są pytania nowe, o których zapomniałem poprzednio. Dale, bazi0k, dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.]

Na gitarze gram od roku. Od około pół roku ćwiczę regularnie z metronomem, ale mam pytania odnośnie techniki grania.

1) Prawa ręka: jak grać równo naprzemiennie? Kiedy ćwiczę z metronomem w miarę zwiększania tempa zwiększa się też niedokładność, co potrafię usłyszeć i wyczuć, a jeszcze gorzej słychać to na nagraniach, zwłaszcza jeżeli gram w triolach i szesnastkach. [Rozwiązane - dzięki Dale]

2) Prawa ręka: czy istnieje fizyczna bariera szybkości, za którą moja ręka nigdy nie wyjdzie? Czy może ma to związek z tym, że robię coś źle? [@up]

3) Lewa ręka: jak zwiększyć siłę palców? Głównie chodzi mi tu o mały palec, ponieważ nie używam go zbytnio, ze względu właśnie na to, że nie wyrabia, i nawet po krótkiej chwili ma już dość, szczególnie w połączeniu z palcem serdecznym.

4) Lewa ręka: czy grając coś w stylu 7 9 10 9 | 7 9 10 9 | ... lub pochody chromatyczne, czy mam odrywać palce po zagraniu dźwięku, czy mam dalej je trzymać na gryfie, aż do czasu kiedy będę wracał?

5) Jak poradzić sobie z równoczesnym graniem i śpiewaniem (oprócz ćwiczenia w żółwim tempie)?

6*) Prawa ręka: czy kostkę mam trzymać luźno, czy mocno? I czy jej grubość/materiał/kształt ma wpływ na kostkowanie, czy jest to tylko kwestia innego dźwięku i komfortu gry?

7*) Prawa ręka: czy kostkować powinienem z nadgarstka, z palców, czy z obu równocześnie (przy maksymalnym zrelaksowaniu obu)?

I ostatnie pytanie. Czy rok grania to za mało, żeby osiągnąć taki poziom, o jakim marzę? Czasem, w chwilach załamania myślę sobie, że przecież moi idole mieli ładnych parę/paręnaście lat grania zanim nagrali pierwsze demówki. Mam przecież jeszcze sporo czasu. Gram około półtorej godziny w tygodniu, w weekendy jest to około 3-3,5 godziny.

Awatar użytkownika
.rogaty
Sponsor

Re: Pytania o technikę gry

Postautor: .rogaty » 22 stycznia 2016, 18:59 - pt

Ad. 2: Raczej nie istnieje żadna bariera, to tylko kwestia ćwiczeń. Chyba, ze masz jakiś niereformowalny model ręki albo nadgarstka. IMO, kwestia jest do wyćwiczenia, może za bardzo spinasz rękę przy kostkowaniu?

Ad. 3: Cóż - zacznij używać tego palca. To trochę jak z siłownią - jak nie będziesz ćwiczył danej partii mięśni to nie urośnie. Tylko pomału ćwicz. Jak czujesz, że coś zaczyna boleć, doskwierać - odpuść na chwilę, zrób sobie z pół godzinki przerwy, najlepiej w ogóle odstaw wiosło. Odpoczniesz - zaczynasz znowu. Do skutku.

Ad. 5: Ćwiczyć w żółwim tempie, z metronomem i do zrzygania. (To znaczy, aż sąsiedzi zaczną w kaloryfery stukać.) Mnie pomogło ćwiczenie na stojąco - możesz się wtedy "kiwać" do rytmu (wygląda śmiesznie, ale mnie na przykład pomaga w utrzymaniu rytmu), a już na pewno łatwiej jest w ten sposób kontrolować przeponę. Pamiętaj też aby stać stabilnie - ciężar rozkładaj na obie nogi - unikniesz w ten sposób zmęczenia i będziesz mógł się skupić na ćwiczeniach.

Ad. 6: Po mojemu - jak najluźniej. Zaciskając palce na kostce, nieświadomie napinasz całe przedramię, ograniczasz sobie ruchy nadgarstka i niepotrzebnie się męczysz. Grubość/kształt/materiał - wszystko grzyb. Jeden idealny rodzaj kostki nie istnieje, bo każdy ma inne preferencje. Musisz sam znaleźć taką, która Ci najlepiej przypasuje. Ja na przykład preferuję grubsze kostki, bo nie mogę na nich za mocno zacisnąć paluchów.

Ad. 7: Szkoły są różne, nie ma też tak że jedna technika wyklucza drugą. Staraj się główny ciężar kostkowania zrzucić na nadgarstek, a palcami wspieraj się przy szybszych przebiegach i string-skippingu.

Co do ostatniego - wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Rok to dość krótko - ja już mam za sobą tych roków 12 (czy coś koło tego) i nadal nie umiem grać (co wcale nie przeszkadza męczyć mi otoczenia). Co do czasu ćwiczeń - tutaj też nikt Ci nie powie ile godzin w tygodniu potrzebujesz, żeby osiągnąć zamierzone cele, grunt żebyś ćwiczył jak najdokładniej i nie popełniał błędów, które Ci się później utrwalą. Może warto byłoby zainwestować w parę godzin z nauczycielem albo po prostu z kimś kto już gra od dłuższego czasu i będzie mógł Cię nakierować na odpowiedni tor?
I'm like a mushroom in this company - kept in darkness and fed with shit.

_SpectatorQL_

Postautor: _SpectatorQL_ » 22 stycznia 2016, 19:25 - pt

Dziękuję za odpowiedź .rogaty. Kiedy zaczynałem grać na klasyku (2 lata zanim przesiadłem się na elektryka) to wbiłem sobie do główki, że nauczę się sam (3 rok gimbazjum, ech, co ono robi z człowiekiem...), ale po tych latach właśnie coraz bardziej dochodzi do mnie, że może jednak powinienem zasięgnąć porady kogoś bardziej doświadczonego. Zobaczymy czy coś z tego wyjdzie. Jeszcze raz dziękuję.

Sarmata

Postautor: Sarmata » 22 stycznia 2016, 19:52 - pt

_SpectatorQL_ pisze:Dziękuję za odpowiedź .rogaty. Kiedy zaczynałem grać na klasyku (2 lata zanim przesiadłem się na elektryka) to wbiłem sobie do główki, że nauczę się sam (3 rok gimbazjum, ech, co ono robi z człowiekiem...), ale po tych latach właśnie coraz bardziej dochodzi do mnie, że może jednak powinienem zasięgnąć porady kogoś bardziej doświadczonego. Zobaczymy czy coś z tego wyjdzie. Jeszcze raz dziękuję.

Sam nie nauczysz się grać, bo nigdy u siebie nie zobaczysz co robisz źle.

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 22 stycznia 2016, 22:06 - pt

Może nie zobaczysz, ale nagrywając się na pewno da się usłyszeć.

Wróć do „Warsztat gitarowy”