Podstawy mixowania i masteringu

- jak nagrywać w domu i nie tylko
Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Re: Podstawy mixowania i masteringu

Postautor: Jakub_Z. » 20 sierpnia 2010, 12:26 - pt

Nie wiem czy na temat, ale na pewno tutaj chociaż trochę pasuje...

Natrafiłem niedawno w internecie na nazwę plugina firmy IK Multimedia, który rzekomo jest niesamowitym narzędziem, służącym do masteringu/mixowania/kompresji i tego typu innych pierdół... No to zaciekawiony kupiłem sobie tegoż plugina - mianowicie T-RackS 3 Deluxe - i postanowiłem przetestować. Przejrzałem kilka gotowych presetów do masterowania zmixowanego już materiału i natrafiłem na jeden w miarę ciekawy. Znaczy się w moim odczuciu, bo pojęcia nie mam co ten preset dokładnie robi, ale na moich słuchawkach brzmi fajowo :D

Coby gołosłownym nie być zapodaję próbny utworek, znany już na forum :)

Symfonia Parówki (Maximus)
- masterowany przeze mnie tak jak zawsze (plugin z FLa Maximus, preset Clear Master i wszystkie bandy podbite o 5.0dB)
http://www.voila.pl/059/ppsgh/?1

Symfonia Parówki (T-RackS 3)
- masterowany za pomocą wspomnianego plugina IK Multimedia T-RackS 3.0 Deluxe...
http://www.voila.pl/059/ppsgh/?2

Zapraszam do oceny i opinii.
Obrazek

Awatar użytkownika
Baton

Postautor: Baton » 20 sierpnia 2010, 13:46 - pt

No troche lepiej brzmi ten nowy master, ale tamten też był niezły. Kurde dobrze to brzmi.

shymchack
Moderator

Postautor: shymchack » 02 września 2010, 15:32 - czw

Hmm, trochę wyrazistszy jest, jaśniejszy. Stopa wydaje mi się bardziej selektywna, tak samo góra jest trochę bardziej dopieszczona - najwięcej zyskuje gitara, werbel i talerze. No proszę :> Więcej spostrzeżeń nie mam.

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 02 września 2010, 16:09 - czw

Na moje toto jeszcze strasznie napompowane jest i nie wiem czy przypadkiem przegięty ten preset nie jest. Bo zwykle jak słucham muzyki z mp3plejera to mam na nim ustawiony EQ co się nazywa ROCK. No i ten mi nieco podbija basy i górkę, i minimalnie środek podcina... No i jak sobie słucham tej nowszej wersji to mnie łeb nawala :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Weed

Postautor: Weed » 24 października 2010, 22:31 - ndz

Panowie poradźcie. Wiem już, że przy nagrywaniu na piździe warto nagrać 2 oddzielne partie gitar i nałożyć je w panoramie. A jak się ma sprawa z cleanem, albo z nagrywaniem gitary akustycznej? Jeśli mamy - na ten przykład - partię cleana/akustyczną złożoną z paru akordów, to postępujemy analogicznie, jak przy przesterach? Czy może jest jakaś inna reguła?

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 24 października 2010, 22:37 - ndz

Z cleanem można się pobawić na przykład tak, że na jeden kanał dajesz akordy zagrane z jakimś konkretnym biciem, a na drugi powiedzmy same akcenty. Albo grasz dwa razy to samo, a na jednym kanale dodajesz jakieś małe urozmaicenia typu dźwięki z tej skali czy coś... I to też rozwalasz ładnie w panoramie. Chociaż w gruncie rzeczy warto też spróbować nagrać dwa razy to samo dokładnie i sprawdzić jak brzmi - ja nawet solówki i dodatki nagrywam w panoramie i brzmią lepiej :)
Ostatnio zmieniony 25 października 2010, 08:59 - pn przez Jakub_Z., łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Baton

Postautor: Baton » 25 października 2010, 06:22 - pn

Ja nagrywałem kliny w panoramie i jest lepiej niż bez w sumie.

Awatar użytkownika
Weed

Postautor: Weed » 25 października 2010, 06:34 - pn

Ok, podziękował panowie. Jak zrobię co mam zrobić (i wyjdzie:P) to postaram się pochwalić

szszk

Postautor: szszk » 27 października 2010, 20:43 - śr

Witam wszystkich ziomeczków z forum :]

Mam następującą sprawę. Czy moglibyście powytykać błędy w miksie do moich kawałków ??
www.myspace.com/szyszkadistortion (ten zielono-czarny player niżej)
Bo mam wrażenie, że brzmienie jest troche zbyt płaskie, a widzę że tutaj niektórzy niezłe rzeczy robią z mixem.
Wszelkie konstruktywne uwagi i porady mile widziane.

Pozdro !

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 27 października 2010, 20:58 - śr

Co masz na myśli mówiąc, że jest płasko?
Chyba to tylko kwestia kręcenia EQ i ogólnie zabawa symulacjami... Może jakiś lekki reverb nałozyć na zbiorczy kanał z gitarami? Bo tak ogólnie to nie brzmi to źle, faktycznie tak sucho to mi brzmi, ale tragedii nie ma - perka nawet dobrze się przebija :)
Obrazek

Wróć do „Recording”