Podstawy mixowania i masteringu

- jak nagrywać w domu i nie tylko
szszk

Re: Podstawy mixowania i masteringu

Postautor: szszk » 27 października 2010, 21:25 - śr

No właśnie dopiero co znalazłem ten temat na forum, i po przesłuchaniu Twojej roboty szczena mi opadła. Z tego pierwszego kawałka co zamieściłeś to naprawdę sporo wycisnąłeś :D A co do moich kawałków to próbuję jakoś dodać im tzw. "pierdolnięcia". Co byś radził? Mały delay (0,4 ms) na gitary czy reverb ?

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 27 października 2010, 21:34 - śr

To pierdolnięcie to też kwestia nie tylko gitar. Po pierwsze ważne jest ich dobre zequalizowanie, czyli wycięcie niepotrzebnego dołu, który zajmie bas. Po drugie bas też jest bardzo ważny - z pluginów polecam Broomstick Bass :) Poza tym perkusja - no na to to nie ma bata, trzeba kombinować. Ja już opracowałem swój sposób ich mixowania, ale powiem Ci, że dobrze jest wszystkie elementy zestawu rozpierdzielić na osobne kanały. Potem werble, tomsy i stopę kieruję na jeden wspólny i jeszcze po osobnej equalizacji wspólnie je kompresuję jakimś prostym pluginem (z wiele mówiącym presetem "drums" :D)

A oczywiście na koniec na kanale master daję taki plugin do masteringu - TRacks 3 deluxe, też polecam :)

I co do samego brzmienia gitar - odpowiedni preset, kręcenie gałami, no i nagrywanie w panoramie to podstawa.
Obrazek

szszk

Postautor: szszk » 27 października 2010, 21:41 - śr

A co edycji solówek czego używasz ?? Chodzi mi głównie o usunięcie takich wkurwiających trebli i żeby ładnie się z podkładem zagryzała.

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 27 października 2010, 21:47 - śr

To zależy jak mi się nagra :D

Ale zasada jest taka, że sobie zaznaczam podkład, puszczam i wywalam co mi nie pasuje - przede wszystkim dużo dołu, taką "wysoką-górę" to też można wywalić, no i podbijam trochę środek, żeby się przebijało. Ale tutaj też ważny jest preset - zwykle jadę na tym samym co riffy, ale dodaje autowaha i delaye.

I do tego nie potrzeba pluginów, FL Studio w mixerze ma wbudowane EQ na każdy kanał - proste strasznie, ale wystarczy.
Obrazek

szszk

Postautor: szszk » 27 października 2010, 21:58 - śr

No to jeszcze ostatnia sprawa czyli drumsy:
Wiesz może jak w reaperze przerobić ścieżkę midi EZD (te klocki) w kilka ścieżek audio (osobno werbel, stopa, blachy itd) ?

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 27 października 2010, 22:03 - śr

Nie mam pojęcia niestety. Ale wiem, że można zmusić plugin, żeby puszczał sygnał z każdego "mikrofonu" na inny kanał mixera. Nie wiem dokładnie jak w reaperze, ale na bank są gdzieś ustawienia działania pluginu... Gdzieś to wrzucałem nawet - przejrzyj temat o EZD. Wtedy jakbyś sobie każdy element zestawu oddzielnie obrobił na mixerze to byłoby git :)

Ale możesz też renderować sobie ścieżki pojedynczo poprzez wywalanie poszczególnych elementów zestawu w oknie EZD.
Obrazek

Awatar użytkownika
Kukielek

Postautor: Kukielek » 28 października 2010, 09:38 - czw

no to np lepiej zmiksuj bas, bo on jest ale go nie słychać. przygłośnij troche i podbij basy ;) potem możesz go jakimś maximizerem potraktować albo czymś podobnym. nie wiem. tak mi się wydaje....

szszk

Postautor: szszk » 07 listopada 2010, 19:05 - ndz

Jakub_Z: Mam pytanie do Ciebie odnośnie pierwszego postu w temacie.

Jak udało Ci się tak diametralnie brzmienie perki zmienić?? Głównie mi chodzi o ten reverb który tak kozacko "poszerza" brzmienie? Czytałem na necie i znalazłem określenie "gated reverb". To jest to właśnie ?

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 08 listopada 2010, 12:29 - pn

Hmm... Nie, w tym linku nie ma żadnego pogłosu na perkusji...
Najważniejsze są chyba dobre sample, ale skoro korzystasz z EZD to nie powinieneś mieć z tym problemu.
Poza tym zawsze robię tak, że każdy element zestawu equalizuję i reguluję głośność oddzielnie na osobnych kanałach mixera (w EZD można wysyłać 'sygnał z każdego mikrofonu' gdzie indziej - gdzieś pisałem o tym, chyba w temacie o EZD...). Potem kieruję wszystkie bębny (czyli wszystko poza blachami) na jeden wspólny kanał i tam nakładam na to kompresje dość konkretną - ciężko mi teraz powiedzieć jaką, bo ustawiam po prostu preset "drums" - no i jest kopniak :)

Podsumowując - wszystko na osobne kanały -> EQ + volume -> kompresja bębnów na wspólnym sendzie i gotowe.
Obrazek

szszk

Postautor: szszk » 15 listopada 2010, 15:32 - pn

Witam,
Po pokonaniu kilku problemów (broomstick bass - Jakub_Z. dzięki za pomoc :]) udało mi się dokończyć miksowanie kawałka. A więc:

wersja pierwotna:
http://www.voila.pl/015/xi2w5/?1

wersja zremiksowana:
http://www.voila.pl/174/7jeky/?1

Jak zwykle wszelkie uwagi i konstruktywna krytyka mile widziana
\m/

Wróć do „Recording”