EZD - podstawowy tutorial

- jak nagrywać w domu i nie tylko
Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

EZD - podstawowy tutorial

Postautor: Jacek B. » 02 marca 2010, 09:07 - wt

Wasze prośby zostały wysłuchane. Przed Wami krótki tutorial dla początkujących dotyczący EZD. Jak zawsze ostrzegam, nie udało mnie się jeszcze rozgryźć całego programu i tworzyć idealną perkusję, ale myślę że kilka moich wskazówek na pewno pomoże.

Zakładam, że udało Wam się zainstalować program i wszystko poprawnie odpalić.
Po włączeniu EZD VSTi na naszej ścieżce ukazuje nam się podstawowe okno instrumentu:
Obrazek

1. Pasek ładowania
Zanim przystąpimy do dodawania/układania bitów, musimy zaczekać aż wszystkie sample załadują się do pamięci.

2. Lista rytmów
Obrazek
W tej opcji mamy możliwość wyboru gotowych bitów, stworzonych na potrzeby programu.

3. Wybór elementu zestawu
Obrazek
Każdą część naszego zestawu perkusyjnego możemy zmienić.

4. Mikser
Obrazek
Pozwala nam na dobranie głośności poszczególnych bębnów i zmianę panoramy.

5. Wybór zestawu
Obrazek
EZD posiada wiele dodatków i umożliwia dołączenie do podstawowego zestawu kilku innych, np. dobrze znanego Drumkit From Hell i wielu innych

Po poznaniu podstawowych opcji programu, czas przejść do rzeczy, czyli jak ułożyć gary?
Najprostsza opcja to po prostu poszukiwania wśród gotowych sampli
Jest z tym trochę roboty ale da się to ogarnąć. Mamy do wyboru setki gotowych bitów i z nich spokojnie można coś wybrać, na przykład:

MP3 - przykład1

Wstęp na rajdzie, 2 takty z zamkniętym hi hatem, 1 takt z otwartym, przejście 1, 2 takty z zamkniętym hi hatem, 1 takt z otwartym, przejście 2.

Midi - przykład1

Zrobienie takiej prostej perkusji zajmuje nam jakieś 3 minuty a to już ¼ numeru jak nie więcej ;)

Co jeśli to za mało?
Tutaj zaczynają się schody. Ułożenie sensownie brzmiących garów nie jest takie proste. Wydawałoby się, że perkusista nie jest najbardziej rozgarniętym członkiem zespołu, ale jednak musi mieć coś pod kopułką, żeby ułożyć te kilka dobrze brzmiących rytmów.
Nie wiem czy to jest prawidłowa droga do tworzenia swoich patentów, ale napiszę jak ja to robię i tyle ;)
Na początek dodaję najprostszy bit, który później będę modyfikował. Następnie dogrywam gitarę i dopiero pod tą gitarę układam garki, które mi pasują.

EZD jest instrumentem VSTi i właściwie można na nim po prostu grać i nagrywać jednocześnie. Niestety potrzebna jest nam do tego klawiatura midi, której pewnie większość
z Was (w tym ja :P) nie posiada). Pozostaje nam ręczne układanie kwadracików.

Żeby wejść w edycję patentu, należy kliknąć w niego dwa razy, wyświetli nam się piękne białe okienko z kwadracikami:
Obrazek

Na pokazanej wyżej fotce widnieje jeden z najprostszych patentów perkusyjnych:

MP3
- werbel ze stopą na przemian i hi hat cały czas.

Teraz go trochę zmodyfikujemy. Musimy pamiętać, że mamy możliwość wydłużenia wybrzmiewania każdego elementu zestawu, po prostu go rozszerzając, a zmniejszając wysokość kwadracika, możemy go ściszyć.
Modyfikacja będzie polegać na tym, że wydłużę wybrzmiewanie stopy i zmienię bit na rytm „ska”, poprzez wycięcie niektórych elementów.

Obrazek

MP3 - SKA

Zapomniałem dodać, każdy klawisz z boku to inny bęben, talerz. Naciskając na odpowiadające mu pola usłyszymy „czym on zagra”.

Teraz przykład trochę trudniejszy, dodamy uwielbianą przez metalowców triolkę na stopie:

Obrazek

MP3 - metal riff

Midi - metal riff

No i na tym to polega, przesuwamy, dokładamy, doklejamy kwadraciki. Jak ktoś zna nutki to myślę że będzie mu jeszcze łatwiej to sklecić.
Jakby ktoś miał jakieś pytanka, walcie śmiało, może będę znał odpowiedź ;).

Pozdrawiam!

DC

Awatar użytkownika
peter73

Re: EZD - podstawowy tutorial

Postautor: peter73 » 02 marca 2010, 16:32 - wt

Artykuł super, wielkie dzięki, Dale!
Ale nie spodziewaj się, że unikniesz moich głupawych pytań :D Oto pierwsze:
Jak wywołać pole edycji patentu? Próbuję double-klikać gdzie popadnie i nic (screen), ścieżka jest, beat wrzucony, leci sobie w tle...
Może poleceniem? Jakim? :mur:
Jeszcze jedno: do czego służy Plug-in pin conector?

Obrazek
"Też powiedz z czego masz gitę (drewno korpusu). Nie ma co się pchać w szerokie skorzane pasy do np. basswood albo adler, bo są to lekkie gatunki drewna."

Awatar użytkownika
wlosien
I have 12" d***!

Postautor: wlosien » 02 marca 2010, 21:22 - wt

O ile się nie mylę, a mam nadzieję się nie mylić, to najpierw trzeba ten patent przeciągnąć do reapera z okna ezd. Dopiero potem double click na prostokącik midi. :) Jeśli dobrze rozumiem opisaną sytuację.
Ruchasz się, czy trzeba z Tobą chodzić?
Yo Koks.http://www.youtube.com/watch?v=lXbVUbfJcvI

Awatar użytkownika
Kukielek

Postautor: Kukielek » 02 marca 2010, 21:31 - wt

wstawiasz byle jaki gotowy sampel, KLIKASZ NA NIEGO 2 RAZY MYSZKĄ (na tą sciezke gdzie sa kwadraciki), usuwasz to wszystko (normalnie ctr-a --> del) i lecisz.

wlosien mnie uprzedzil, i fakt, pominalem, przeciagasz dany sampel do reapera.

Awatar użytkownika
peter73

Postautor: peter73 » 02 marca 2010, 21:34 - wt

Wow! Nie wpadłem na to - faktycznie tak to działa. Dzienx ;)
"Też powiedz z czego masz gitę (drewno korpusu). Nie ma co się pchać w szerokie skorzane pasy do np. basswood albo adler, bo są to lekkie gatunki drewna."

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 13 marca 2010, 16:00 - sob

Właśnie powoli kończę kupować EZDrummera z packiem Drum Kit From Hell, więc niedługo też będę mógł pomóc i doradzić coś na temat użytkowania tego czegoś... O ile tylko uda mi się to porządnie zainstalować i rozgryźć :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 13 marca 2010, 21:13 - sob

Taki mały updejt, bo chyba nikt o tym nie wspomniał:

EZDrummer jest strasznie pamięcio-żerny! Odpalam jednego w FL Studio i myk! już 800 MB nie ma w sumie... A próbowałem sobie odpalić dwa (żeby jeden szedł na mikser z samymi bębnami, a drugi do blach tylko - coby mi się lepiej masterowało...), to już w ogóle jakaś masakra się robi. Krzaczy się niemiłosiernie, wywala jakieś dziwne błędy czasami, tudzież zawiesza FL'a całkowicie. Raz nawet zdarzyło mi się, że jeden EZDrummer przestał grać, a drugi wciąż działał...

Zatem niechże to będzie taka mała przestroga dla ludzi ze słabszym sprzętem - se nie poużywacie za bardzo jak macie słabe blaszaki. Sam się zdziwiłem, że u mnie (2GB RAMu, procek 2rdzeniowy 2GHz...) tak żre pamięć i zmula... Ale nic to, coś wymyślę na to, żeby dobrze masterować taki materiał - póki co renderuje sobie same drumsy - najpierw blachy, potem resztę i składam w FLStudio wavy :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Kukielek

Postautor: Kukielek » 15 marca 2010, 00:17 - pn

ja mam wind 7 dual core 2,2 i 4 gb ramu i tylko czasami pociagne na reaperze 2 ezdrummery.

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 18 maja 2010, 13:00 - wt

Ahahahaha! Jestem genialny!
Udało mi się wreszcie rozpracować dokładnie EZD i wiem jak sprawić, aby podpiąć każdy "mikrofon" do innego kanału na mixerze w hoście! :D

Mogę Wam powiedzieć, jak to zrobić, ale jedynie w FL Studio wiem jak to ustawić:

Włączamy FLStudio, dodajemy do kanałów EZD, włączamy jego mixer, w którymkolwiek okienku output klikamy LPM i z rozwiniętej listy wybieramy multichannel. Następnie klikamy w lewym górnym rogu okienka EZD na taki mały szary trybik, wybieramy zakładkę processing, na liście u doły przy "1. EZ1 / EZ1R" z licznika po prawej wybieramy 1. i klikamy później na przycisk "auto map outputs" w tej samej zakładce.

Teraz wystarczy podpiąć EZD do mixera i na 6 kolejnych kanałach za nim mamy kolejno kick, snare a, snare b, hihat, toms oraz overhead. Miłego masterowania :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Kukielek

Postautor: Kukielek » 18 maja 2010, 14:04 - wt

jakiego masz kompa? nie tnie ci sie? bo mnie komp wysiada cos przy takim czyms, bo wczesniej tak robilem.

Wróć do „Recording”