Polerowanie progów

- co możesz zrobić bez lutnika/elektronika
Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Polerowanie progów

Postautor: Jacek B. » 30 kwietnia 2014, 20:11 - śr

Na wstępie zaznaczam, nie jestem specjalistą, w zeszłym roku imć .rogaty zaprezentował mi taki sposób doprowadzania progów do porządku i go pomyślnie stosuje od tamtego czasu.

Dziś na tapecie ten oto diaboł. Jackson SLSMG w wykończeniu matowym lub jak kto woli satynowym. Nie przepadam za tym rodzajem lakieru, bo po dłuższym użytkowaniu wyciera się na połysk i świeci jak łysa pupa. Ale nic to, gitary porządne, dobrze zrobione, świetnie brzmiące, lekkie i mega wygodne. Czasami jednak trzeba nad nimi popracować i ma to miejsce w tym właśnie przypadku.

Obrazek

Na ostatnich progach pojawiło się coś takiego nieprzyjemnego:

Obrazek

W okolicach 12 progu również

Obrazek

Trzeba więc coś z tym zrobić. Jak zwykle przy wszelkich pracach przy gryfie trzeba zabezpieczyć podstrunnicę taśmą malarską:

Obrazek

Po zabezpieczeniu trzeba zabrać się do roboty, tym razem używałem wełny stalowej, poprzednio papieru wodnego najdrobniejszego, oczywiście na sucho!!!

Obrazek

Każdy próg szoruję dłuższą chwilę, aż wszystkie naleciałości znikną.

Obrazek

Żeby odzyskać połysk progów trzeba je wypolerować, używam lekko ściernej pasty polerskiej. Nakładam na czystą szmatkę i znowuż tak jak wyżej - góra - dół - góra - dół...

Obrazek

Po skończonej robocie ściągamy taśmę malarską i naszym oczom ukazują się piękne, lśniące progi. Ciężko mi było oddać na zdjęciach jak wyglądają przed i po, ale na pewno widać, że cały syf zniknął.

Obrazek

Obrazek

No i tyle. Może ktoś robi to lepiej albo ma inne patenty? Chętnie się dowiem ;)

Awatar użytkownika
gvt
Redaktor

Re: Polerowanie progów

Postautor: gvt » 30 kwietnia 2014, 20:55 - śr

Ja robiłem u siebie podobnie tylko miałem taką wełnę na wiertarkę (o grubości jak papier wodny 2500). Zakładałem na wkętarkę, najmniejsze obroty i ogień :E

Coś takiego jak to:

Obrazek

Awatar użytkownika
DarreX
Sklep/Producent

Postautor: DarreX » 30 kwietnia 2014, 22:13 - śr

Polerka to to nie jest ;) Wcieranie pasty polerskiej wełną stalową, która z powrotem matowi powierzchnię metalu mija się z celem. Jak widzę progi w ogóle nie błyszczą, aczkolwiek wyglądają na równe i czyste. Pastę polerską wcieramy tylko i wyłącznie za pomocą tarcz polerskich (filcowych, bawełnianych, flanelowych itd.) lub za pomocą ŚCIERECZKI :)
A co do stosowania drobnego papieru TYLKO NA SUCHO, to nie ma obawy, że ta krótkotrwała i powierzchniowa wilgoć wpłynie w jakikolwiek sposób na podstrunnicę :) Bez obawy można szlifować progi na mokro (z zachowaniem zdrowego rozsądku oczywiście), co i ja powszechnie czynię :) Wielu lutników wstawiając progi wypełnia szczeliny pod nimi preparatami typu No-More-Nails, a zmywa pozostałości spryskując obficie powierzchnie podstrunnicy wodą i wycierając ściereczką :)

http://www.youtube.com/watch?v=3rfi8vWgOn0&feature=player_detailpage#t=111
----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 30 kwietnia 2014, 22:34 - śr

Darek jak zwykle wziął mnie za idiotę... :facepalm:
A ja po prostu zapomniałem dopisać "czystą ściereczką".
Poprawione.

Awatar użytkownika
DarreX
Sklep/Producent

Postautor: DarreX » 01 maja 2014, 14:11 - czw

Dale Cooper pisze:Darek jak zwykle wziął mnie za idiotę... :facepalm:
A ja po prostu zapomniałem dopisać "czystą ściereczką".
Poprawione.

Ja? Ciebie? W rzyciu! Ale jakiś idiota mógłby to przeczytać i przez to małe niedomówienie polerować progi watą stalową ;)
----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 01 maja 2014, 14:33 - czw

W dupie w dupie :P

Awatar użytkownika
oipryszek
Sponsor

Postautor: oipryszek » 01 maja 2014, 17:21 - czw

To ja mam pytanie w temacie. Żona ma w akustyku na pierwszym progu takiego babola:

Obrazek
Obrazek

Niby nie przeszkadza ale chu**wo wygląda i będzie coraz gorzej. Co z tym można zrobić? Trzeba szlifować wszystkie progi, czy da radę poczarować coś z jednym? Nie znam się, jak się domyślacie. Może uda mi się coś poprawić we własnym zakresie? I wish... :)
Trzy akordy, darcie mordy!

Awatar użytkownika
oipryszek
Sponsor

Postautor: oipryszek » 16 maja 2014, 08:41 - pt

Na powyższy post brak odzewu :(
Wypróbowałem to polerowanie w elektryku. Efekt? Ja pierdziuuu :zgon: Super. Dzięki Dale :ok: Chętnie zobaczę teraz podobny tutorial o szlifowaniu progów ;)
Trzy akordy, darcie mordy!

Awatar użytkownika
niedouczony
Sponsor

Postautor: niedouczony » 16 maja 2014, 09:01 - pt

Ja nam najlepszy sposób polerowania progów . Poleruję je za pomocą p. Wiesia Długosza z Kraśnika....
Mniej gainu, więcej volume i sprawna łapa - tajemnica dobrego brzmienia.

Awatar użytkownika
piniasty

Postautor: piniasty » 16 maja 2014, 10:44 - pt

Ja po dokładnym potraktowaniu progów papierami bardzo drobnymi typu Micromesh poleruje tarczą filcowa na mimośrodówce. Efekt murowany ;)

Co do twojego progu oipryszek to bez szlifu się nie obejdzie. Za głębokie to jest, żeby próbować dopieszczać tylko ten próg oraz poboczne, trzeba całość przelecieć. Ewentualnie wymiana tego jednego progu i dopiłowanie go do reszty. Pozdro.
Obrazek
Budowa, naprawa i modyfikacja gitar, szlif/wymiana progów itp. Bydgoszcz i okolice.
Przyjmę stare gitary do remontu, części od gitar, stare efekty itp.

Wróć do „DIY”