Charvel Model 2: krew, pot, flaki i wióry.

- co możesz zrobić bez lutnika/elektronika
Awatar użytkownika
oipryszek
Sponsor

Charvel Model 2: krew, pot, flaki i wióry.

Postautor: oipryszek » 22 października 2016, 01:30 - sob

Siemano. Skończyłem niedawno odpicowywać kolejne wiosełko więc spieszę z relacją - jak zwykle.
Jak wyglądało w dniu zakupu, widzieliście tu: http://gitara-online.pl/viewtopic.php?f=8&t=13549#p146244

Specka:
-skala 25,5
-korpus: lipa,
-szyjka: klon,
-podstrunnica: palisander,
-tremolo Kahlera serii 2500,
-resztę widać na zdjęciach :P
Nr seryjny wskazuje na koniec serii z roku ’86 a logo na główce wskazuje na rok ’87 (® zamiast ™). Przejściówka? : :))

Układ przetworników zdradza, do czego stworzona jest ta gitara. Niestety, oryginalny pikap J-90C, został zastąpiony innym. Szukam takiego.

Nie podobało mi się jak ktoś oszpecił ją tym malowaniem, więc postanowiłem zmienić dizajn po swojemu. Najpierw zdarłem lakier z korpusu. Było trochę z tym roboty, oj było. Licząc warstwy od dechy, wyglądało to tak:
-czarny podkład,
-biały podkład,
-czerwony lakier,
-czerwony lakier,
-czerwony lakier,
-chyba bezbarwny lakier,
-niebiesko-białe kamikaze.
Spoiler: Pokaż
Obrazek

Kawałek oryginalnego lakieru, czyli tytułowa krew:
Obrazek
Obrazek

Zdzieramy… Wióry lecieli:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oczywiście nieodzowna była polerka progów i konserwacja podstrunnicy. Z tą taśmą jej do twarzy:
Obrazek

Następnie zapuściłem całość olejem tungowym. Po pierwszej warstwie:
Obrazek
Obrazek

Gryf był częściowo zmatowiony. Częściowo, bo po co niby ktoś miałby odkręcać np. klucze?
Obrazek
Obrazek

Po potraktowaniu olejem, gryf zrobił się bardziej śliski ale jest bardzo przyjemy.
W tym miejscu dziękuję „Frycie” za cenne wskazówki odnośnie przebiegu całego procesu olejowania. Przegrzebałem tony jenternetów i wciąż pojawiało się więcej pytań niż odpowiedzi. W ciągu pięciu minut na komunikatorze światło do mnie doszło. Thanx Man!

Gitarę nabyłem z pickiem EMG 81 i potencjometrem 500kΩ Oo Wstawiłem inny potek. Jak grała na tamtym zestawieniu? Tego nie wiem. Nie miałem się do czego podłączyć a nie chciałem czekać tydzień na taką możliwość. Chciałem już rwać flaki :ave:

W miejscu połączenia gryfu z korpusem nie było niczego ciekawego:
Obrazek
Obrazek

Przy okazji okazało się, że Jacksonowskie klucze wykonał Gotoh:
Obrazek

Jeśli nie znajdę oryginalnego picka to wrzucę tam z pewnością jakiegoś mocnego pasywa, więc profilaktycznie całość wcześniej wyekranowałem.

Zaślepki komory bloku tremolo nie było, a ta od cavity była czarna, plastikowa. Nowe wykonałem z lutniczego materiału określanego mianem: gównolit. Walało mi się to po piwnicy. Miało być na próbę a zostało na stałe. Wiadomo, w Polsce prowizorki są najtrwalsze :) A może czarne lepsze? Co myślicie?
Obrazek

Kahler.
Pamiętajcie, że w hamerykańskich mostach są śruby calowe i zwykłymi kluczami możecie sobie jedynie w nosie podłubać. Jeden imbus do regulacji menzury znalazłem na necie. Drugi, do ustawienia wysokości siodełek podesłał mi admin – Jacek. Również serdecznie mu dziękuję. Nie widziałem nawet jakiego rozmiaru szukać.
Większość rolek w mostku była zapieczona i nie kręciła się. Teraz już są git.
Obrazek

Finalnie most ów zablokowałem w pizdu z trzech powodów:
1. Nie używam.
2. Nie mam wajhy.
3. Nie chciało mi się bawić w ustawianie tego ustrojstwa.
Mikrostroików też nie używam. Śruby blokad strun na główce zostawiłem niedokręcone i kręcę kluczami bo tak lubię.

Ktoś grał na tym dość expresyjnie:
Obrazek

Zmatowiłem to.

Finał.
No cóż, drewno korpusu nie jest jakieś mega pięknie usłojone ale coś tam widać:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mnie się podoba takie wykończenie, choć w stu procentach nie wyszło mi idealnie. Trochę śmierdzi jak stary olej ze smażenia frytek ale ponoć to przechodzi.

A jak gra? Nastroiłem je w D standard. Z dechy odzywa się bardzo donośnie. Nie miałem chyba wiosła, którego drgania byłyby tak wyczuwalne. To mnie zaskoczyło. Pograłem z godzinkę i brzmieniowo wypada całkiem fajnie, choć słychać gdzieś tam jakby taki „drut” czy cóś. Za dużo nie kręciłem gałami. Poeksperymentuję jeszcze z aktywami, które mam i zobaczę co dalej.
Manualnie gitarka jest bardzo przyjemna. Decha miła w dotyku, ładna i nie widać odbitych paluchów. Charvel’owsko –Jackson’owski gryf większość z Was zna więc nie ma co pisać. Zastanawiam się nad odłączeniem całkiem potka. I tak ściszam się nogą na Podzie :D

Podsumowując:
-ruchomy mostek: nie potrzebny mi,
-mikrostroiki: nie chcę,
-blokada strun na główce: e-eee,
-potek: za blisko strun: na ch… mi to.
Ale nie wykluczam pozbycia się LTD-ka kosztem tego Charva :D

P.S. Była krew, były wióry i flaki, a gdzie ten pot? A no tu:
Obrazek

Łecheche XD
No dobra, pot też był:
Obrazek

P.S. Drugi raz na zdzieranie lakieru w jakimś wiośle się nie piszę :P
Paaa!
Trzy akordy, darcie mordy!

marzar

Re: Charvel Model 2: krew, pot, flaki i wióry.

Postautor: marzar » 22 października 2016, 12:20 - sob

Kolejne wioselko dostało drugie zycie...
Nic dodać nic ująć

Awatar użytkownika
Dod

Postautor: Dod » 22 października 2016, 16:17 - sob

Ale.... ale... jak to... bez koloru? :E

oipryszek pisze:P.S. Drugi raz na zdzieranie lakieru w jakimś wiośle się nie piszę :P

Przy kolejnym wieśle spróbuj użyć opalary

Obrazek

Przetestowane :D

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 22 października 2016, 19:59 - sob

Pięknie Endrju! Zazdroszczę wytrwałości i gratuluję!
Tez muszę w końcu jakiegoś grata odnowić, choć ostatnio nie mam czasu doprowadzić swoich gitar do porządku :E

Wróć do „DIY”