Regulacja menzury w elektryku

- co możesz zrobić bez lutnika/elektronika
Awatar użytkownika
ksantyp
Redaktor

Regulacja menzury w elektryku

Postautor: ksantyp » 19 czerwca 2009, 22:02 - pt

Oto dwa filmiki z serii DIY - tym razem o tym - jak ustawić menzurę w elektryku.
Wielu ludzi daje gitary różnym fachowcom - częśto za to płacac niebagatelne sumy.... A tymczasem zrobienie tego samemu jest banalnie proste.

Ustawienie menzury

Aby gitara stroiła, dźwięk struny przycisniętej do dwunastego progu musi być o oktawę wyższy od dźwięku struny "pustej" (nie przyciśniętej).
Jeżeli masz tuner, zasada jest taka:
1) nastrój strunę do dźwięku, jaki ma wydawać (np. E1, cokolwiek tam chcesz-jak się stroisz)
2) przyciśnij na 12. progu .
Jeśli jest niżej - przesuwasz siodełko mostka w stronę gryfu (skracasz długość dragającej struny) i powtarzasz od pkt.1)
Jeśli jest wyżej - przesuwasz siodełko mostka w stronę przeciwną niż gryf (wydłużasz długość dragającej struny) i powtarzasz od pkt.1)
i tak aż do skutku... z każdą strunką po kolei.

Banalnie proste - mnie zajęło jakieś nie więcej niż 15 minut :)
Proponuje obejrzeć oba filmiki, gdyż pierwszy jest jakby klamrą, a drugi środkiem całego przedsięwzięcia.

http://www.youtube.com/watch?v=_S5vnqkZCnM - filmik główny
http://www.youtube.com/watch?v=nWDUoBKnTM4 - filmik uzupełniający

POWO
xtp
Ostatnio zmieniony 08 stycznia 2010, 00:42 - pt przez ksantyp, łącznie zmieniany 1 raz.
DOBRE WIOSŁA W JESZCZE LEPSZYCH CENACH.
FOG Shop - zapraszam do sklepu dla Gitarzystów
http://www.fogshop.pl

Awatar użytkownika
DanielWOLF
Redaktor

Re: Regulacja menzury w elektryku

Postautor: DanielWOLF » 20 czerwca 2009, 10:31 - sob

Świetny filmik, dla mostków stałych i tremolo świetnie wyjaśnione wszystko. Jeszcze kiedyś by się przydała menzura we FR, sam nie ogarniam jeszcze co i jak a gitarka niedługo nowa przyjdzie z FR. Jak czytałem z jakiegoś tam artykułu to ustawia się ją na nie nastrojonej strunie.

Awatar użytkownika
jackass

Postautor: jackass » 20 czerwca 2009, 11:06 - sob

Menzura we FR to masakra. Trochę dłużej się ją ustawia, nie powiem. We FR trzeba przy przesuwaniu siodełka luzować struny do 0 żeby wygodnie ustawić. Po przesunięciu znowu stroimy do dźwięku który chcemy mieć i sprawdzić na 12 progu. Jak ja ustawiałem to nie bawiłem się jak Ksantyp, bo prędko bym tego nie ustawił, ja przestawiałem trochę drastyczniej. Zależy jeszcze czy FR zablokowany czy zwolniony. Jak zwolniony to ja bym sobie go zablokował czymś na czas ustawiania jakimś drewienkiem bo po co się męczyć. Cierpliwość to podstawa :)

shymchack
Moderator

Postautor: shymchack » 21 czerwca 2009, 23:23 - ndz

ksantyp pisze:Aby gitara stroiła (...)

Ja bym coś z tym początkiem zrobił. :P Np. można dodać "pod warunkiem, że wszystko jest z nią OK pod względem mechanicznym", albo coś takiego, bo taki początek daje złudzenia tym, którzy grają na gitarach pokroju Corta Stat2, a ten po prostu nie będzie stroił nigdy :P

Awatar użytkownika
doomEL
Sponsor

Postautor: doomEL » 23 czerwca 2009, 07:07 - wt

ja mysle ze jest to zbedne... po cholere komus cos takiego pisac? musielibysmy tez zaznaczyc, ze menzure nalezy ustawiac wtedy kiedy gitara ma zalozone struny i struny sa zalozone akurat na tej gitarze, bo ja krece menzura w swoim basie, a bas kumpla stroje i gram na nim i mi sie nie udaje...
Pozdrawiam
doomEL

shymchack
Moderator

Postautor: shymchack » 23 czerwca 2009, 12:24 - wt

No dobra, ale to jest logiczne i trzeba mieć na prawdę problem z głową, żeby ustawiać tak jak Ty przykładowo mówisz, a np. nie wszyscy wiedzą, że nie każdy rodzaj niestrojenia można wyeliminować ustawieniem menzury... Gitara może nie stroić, bo może mieć źle nabite progi, albo coś z krzywizną gryfu. Może tez nie stroić z powodu źle ustawionej menzury i o ten przypadek nam tu chodzi. Myślę, że trzeba to napisać z myślą o tych, którzy po prostu nie wiedzą. :)
Ogólnie to niewiele gitar będzie w miarę dobrze stroiło w przedziale do hmm, 1000zł? Pomijam fakt, że IDEALNIE nie stroi prawie ŻADNA gitara na świecie, bo czepianie się tego byłoby bez sensu ;) Wiem, że "w miarę dobrze" to nieprecyzyjne określenie, ale nie umiem tego inaczej sformułować.

O, albo najlepiej napisać "aby gitara stroiła na tyle, na ile pozwala jej precyzyjność wykonania"

Awatar użytkownika
peter73

Postautor: peter73 » 12 lipca 2009, 18:23 - ndz

Zapożyczone z innego forum, gadżet do regulacji menzury w FR:
Obrazek

dostępne tutaj (US)
http://i14.ebayimg.com/07/i/001/2d/6d/a5fd_1.JPG
http://www.stewmac.com/shop/Tools/Speci ... e_Key.html
"Też powiedz z czego masz gitę (drewno korpusu). Nie ma co się pchać w szerokie skorzane pasy do np. basswood albo adler, bo są to lekkie gatunki drewna."

Kemot

Postautor: Kemot » 13 lipca 2009, 16:44 - pn

Czy w moim Washburnie WI14 jest możliwe ustawienie menzury tak jak to zrobił użytkownik Ksantyp. Czy to, że mi to ustawianie mówiąc krótko nie idzie może być winą gitary z dolnej półki cenowej?

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 13 lipca 2009, 16:47 - pn

Raczej winą jest to, że za mało nad tym siedziałeś.

Kemot

Postautor: Kemot » 13 lipca 2009, 16:58 - pn

Ok, więc nie piernicze już więcej głupot i ide regulować :D

Wróć do „DIY”