Regulacja menzury w elektryku

- co możesz zrobić bez lutnika/elektronika
Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Re: Regulacja menzury w elektryku

Postautor: Jacek B. » 29 czerwca 2012, 13:55 - pt

Menzurą nie zlikwidujesz brzęczenie. Jeżeli gryf jest ok (a już widzę że źle patrzysz na krzywiznę gryfu więc może nie byc) to zostaje tylko wysokość strun na mostku. A w ogóle to elektryki brzęczą, naprawdę nie wiem dlaczego ludzie tego nie rozumieją :P

Pajal

Postautor: Pajal » 30 czerwca 2012, 11:47 - sob

Na krzywiznę gryfu patrzę w taki sposób: siadam z gitarą jak do grania, naciskam strunę na 1 i 24 progu i patrzę jaki jest odstęp i czy w ogóle jest między naciskaną struną a 12 progiem. Jak pisałem w ten o to sposób mam malutki odstęp tej że struny od gryfu (12) progu. Nie wiem czy to dobrze czy źle, jak źle to poprawcie mnie. Chodź nie ukrywam że jak miał bym kręcić coś przy gryfie to już mam pełne gacie że coś mogę spier... :facepalm:

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 30 czerwca 2012, 11:57 - sob

Z tego co piszesz to masz płasko ustawiony gryf i struny za nisko. Czyli jest źle.
Obrót nakrętki pręta w lewo i zabawa z klockami (lol) jeżeli chodzi o wysokość powinna pomóc.
Obrazek

Pajal

Postautor: Pajal » 30 czerwca 2012, 12:06 - sob

O kurcze to chyba jednak bez lutnika ani rusz:P. Zaraz musze do roboty lecieć ale jak będę w domu to postaram się porobić jakieś foty jak to wygląda z ta gitarją może będzie Wam łatwiej opanować co mi doradzić...

Awatar użytkownika
Baton

Postautor: Baton » 30 czerwca 2012, 12:21 - sob

Aby sprawdzić płaszczyznę chwytni dociskamy strunę E1 na pierwszym i ostatnim progu. Dobrze wyregulowany gryf powinien być delikatnie wklęsły, a na VIII progu odległość między szczytem progu a spodem struny powinna wynosić od 0,2 do 0,5 mm.

http://szkola.mayones.com/artyk.html?nid=148

Pajal

Postautor: Pajal » 30 czerwca 2012, 18:34 - sob

Baton666 pisze:Aby sprawdzić płaszczyznę chwytni dociskamy strunę E1 na pierwszym i ostatnim progu. Dobrze wyregulowany gryf powinien być delikatnie wklęsły, a na VIII progu odległość między szczytem progu a spodem struny powinna wynosić od 0,2 do 0,5 mm.

http://szkola.mayones.com/artyk.html?nid=148

Po wymierzeniu wyszło ze mam 0,4 mm jeśli biega o gryf (VIII próg)

Akcja strun jest taka: E6- 1,8mm
e1- 1,5mm (mierzone na 12 progu}

Czy mogę jeszcze obniżyć akcję strun? było by fajnie, ale w tedy zaczyna się brzęczenie na pierwszych 4 progach...

Awatar użytkownika
Achar

Postautor: Achar » 30 czerwca 2012, 18:37 - sob

Brzęczenie to coś wręcz naturalnego w elektryku. Jeżeli chciałbyś jeszcze niższą to puść sobie, tylko, żeby Ci progi nie tłumiły dźwięków.
Hopeless times approach
Just give into the chaos
Strangely I find comfort here
Impatient and curious of what may come

Pajal

Postautor: Pajal » 30 czerwca 2012, 21:15 - sob

okej to obniżę jeszcze mosteczek, ale to jutro bo już dziś za bardzo wcięty jestem :D, upał robi swoje:P

Wróć do „DIY”