Jak ustawić humbuckery względem siebie?

- co możesz zrobić bez lutnika/elektronika
greturt

Jak ustawić humbuckery względem siebie?

Postautor: greturt » 06 grudnia 2017, 12:03 - śr

Witam wszystkich gitarzystów!

Jakiś czas temu postanowiłem odrestaurować Rotera, którego kiedyś kupiłem za śmieszne pieniądze. Superstrat cały z mahoniu w układzie HH z 3-pozycyjnych przełącznikiem, 1xVOL, 1xTONE. Prosty układ. Picki, które w nim były zamontowane grały całkiem przyzwoicie, ale postanowiłem go trochę upgrade'ować. Ściągnałem z Chin fajne humbuckery 4 żyłowe (oryginalnie w gitarce były 2 żyłowe a ja nie mam wiedzy ani zapału, żeby je rozbebeszać i dolutowywać dodatkowe kable ;) ), przełączniki push-pull i porządny 3-poz. toggle. Ponieważ coś tam umiem zlutować, schematów w sieci jest dużo, ale wiedzę teoretyczną mam bardzo skromną mam do was pytanie.

Zmierzyłem te picki miernikiem i otrzymałem takie wyniki:

Obrazek

Jak widać bieguny są ustawione zgodnie, ale sekwencja (czarny->ziel) jest ustawiona na pickach przeciwnie. Zgłupiałem trochę. Układ jaki zapisałem jest w fazie dla obu przystawek (przy takim połączeniu dotknięcie śrubokrętem każdego z singli jak i całego humbuckera daje skok napięcia na + a później na - przy oderwaniu). Oryginalnie było ziel+masa, czerw+biały złączone, czarny luzem. Napisałem do producenta i istotnie się pomylił i czarny powinien być jako masa a zielony jako hot (wtedy picek jest w fazie). Z pomiaru omomierzem wynika jednak, że picek przy mostku powinien być do góry nogami (odrobinę większy opór i wyjście zazwyczaj mają magnesy skrajne). Przystawki moje mają magnesy jak klucze imbusowe - wszystkie takie same stąd nie działa tu zasada "śrubami do zewnątrz".

Pewnie to jest jakaś pierdoła logiczna, której nie mogę zaskoczyć. Zazwyczaj w schematach mamy south start (-) south finish (+) north finish (-) north start (+) czyli hot. Zgłupiałem bo już mi się to myli z biegunami i kierunkiem nawijania cewek. Do tego ta faza a gdzieś czytam, że picki powinny być w przeciwfazie... Głowa mi spuchła.

Układ, który chcę zrobić to push-pull i rozłączanie cewek lub seryjne/szeregowe (tu się jeszcze muszę zdecydować) i potrzebuję pomocy z oznaczeniem tego układu. Jak powinienem to wsadzić do gitary? Które kable będą u mnie south ST itd...

Dzięki bardzo za pomoc i cierpliwość :)

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Re: Jak ustawić humbuckery względem siebie?

Postautor: Jacek B. » 09 grudnia 2017, 21:58 - sob

Też kiedyś próbowałem skumać o co chodzi z tymi biegunami, nawijaniem bla bla i mi się nie udało.
Teraz odpalam Duncana i lutuje:
https://docs.google.com/gview?embedded= ... 1TppPH.pdf
Twój układ ;)
A tu opisy kolorów Duncana:
GREEN = start of adjustable/south coil
RED = finish of adjustable/south coil
BLACK = start of stud/north coil
WHITE = finish of stud/north coil

greturt

Re: Jak ustawić humbuckery względem siebie?

Postautor: greturt » 11 grudnia 2017, 15:51 - pn

Dzięki za odpowiedź!

No na Duncana patrzyłem, to wszystko wygląda na proste jeśli się ma Duncana ;) A ponieważ to picki z Chin także raz, że nie wiem czy gość z Ali będzie chciał dać namiary do dostawcy, dwa, że nie wiadomo z jakiego schematu gość korzysta budując przystawki. Wygląda na Duncana, ale zmyliła mnie biegunowość właśnie.

Będę szukał dalej, popytam na zagranicznych forach. Chcę się dokopać do tego, bo to banalna wiedza i jak raz zaskoczy to wiesz o co chodzi - 5 minut spędzisz rozmierzając to i już wiesz jak lutować różne układy :)

Wróć do „DIY”