[A] Klucze blokowane - po co i na co?

- tego nie dowiesz się z telewizji!
Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Re: [A] Klucze blokowane - po co i na co?

Postautor: Jacek B. » 15 marca 2015, 21:21 - ndz

jestem zdania, że poza wygodą przy zmianie strun nie widzę żadnych dodatkowych atutów w posiadaniu blokowanych kluczy, nie dość, że droższe, to jeszcze trochę cięższe, przez co bałbym się w niektórych wiosłach o neck-dive po założeniu. Dobrej jakości nie-blokowane klucze przy poprawnie założonych strunach zrobią robotę równie dobrze i niekoniecznie jakieś markowe, bajeranckie - często zwykłe, olejowe, no-name w niektórych wiosłach trzymają lepiej od GOTOHów w innych - większe znaczenie ma IMO dobre siodełko, mostek czy też w skrajnych przypadkach gryf

Oczywiście wygoda przy wymianie strun to największa zaleta blokowanych kluczy. Ale imo jest to zaleta decydująca, bo mając na gigu nawet dwa wiosła - w obydwu może walnąć struna. Czas wymiana jest stokrotnie krótszy. Nawijałem ostatnio struny na Agile (po 3 latach z tylko blokowanymi kluczami) - myślałem, że mnie szlag trafi mimo korbki.

Blokowane klucze zmniejszają prawdopodobieństwo rozstrojenia gitary, ale go nie likwidują i to chyba oczywiste. Po wielu testach, na różnych gitarach, imo najlepsze połączenie to NTB + blokowane klucze. W innych przypadkach gitary się rozstrajają od samego leżenia (pomijam sensowne FR). Kwestia pracującego gryfu, zmiany naprężeń i warunków atmosferycznych, wobec których blokowane klucze są bezsilne, mimo że utrzymują strunę w niezmienionym położeniu. W przypadku NTB, vide Regius, Jackson SLSMG - gitary się praktycznie nie rozstrajały.

Awatar użytkownika
Michuu1059
ex Pajlok

Postautor: Michuu1059 » 08 kwietnia 2015, 19:58 - śr

Panowie, krótka piłka.
GOTOH SD90-SL MG
czy
GOTOH SD90-SL MG-T

Które polecacie i czy będą pasowały do Gibsona SG Standard 2010, bez zbędnego kombinowania?

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 08 kwietnia 2015, 20:51 - śr

To są klucze robione pod Klusona więc powinny pasować.
Masz wymiary:
Obrazek

Ja bym brał MG-T mimo, że droższe. Osobiście uważam, że automatycznie blokowane klucze nie są do końca pewne i chyba pisałem o tym w powyższym artykule ;)

Awatar użytkownika
Michuu1059
ex Pajlok

Postautor: Michuu1059 » 10 kwietnia 2015, 18:06 - pt

Czytałem Twój artykuł dawno temu, z tego co czytałem w internetach to wymiary powinny być ok.
Chodziło mi głównie o to blokowanie, bo sam zastanawiałem się nad ręcznym, jakoś nie mam zaufania do automatów, więc cieszę się że jest wersja ręczna, bo jakiś czas temu jak szukałem to nie znalazłem.

Wróć do „Artykuły”