[A] Rozmieszczenie efektów. Pętla efektów i nie tylko.

- tego nie dowiesz się z telewizji!
Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

[A] Rozmieszczenie efektów. Pętla efektów i nie tylko.

Postautor: Jacek B. » 30 sierpnia 2008, 10:37 - sob

Chciałbym się podzielić z Wami moimi doświadczeniami na temat rozmieszczania efektów.
Nie zapominajcie, że ja również cały czas się uczę, temat będzie więc poprawiany i aktualizowany.

Wiadomo, są różne opcje, można eksperymentować z ustawieniami, ale chodzi mi o takie najbardziej poprawne. Postaram się przybliżyć to co wiem i mam nadzieję, że pojawią się uzupełnienia, nowe pomysły, rady itd.

Może zacznę od rodzajów efektów:

1. Przestery
2. Efekty modulacyjne (Flanger, Tremolo, Phaser, itd.)
3. Linie opóźniające (Delay, Reverb)
4. Efekty zmieniające dynamikę sygnału (Compressor, Limiter)
5. Korektory (Equalizer)
6. Efekty typu Wah
7. Pedały głośności
8. Bramki szumów
9. Harmonizery (Pitch Shifter, Octaver, Whammy...)

I. Co w linie gitary, a co w pętle?

Przykładowy, zgodny z "teorią", schemat łączenia efektów gitarowych:

WZMACNIACZ <= EQUALIZER <= PEDAŁ GŁOŚNOŚCI(właściwie dowolne miejsce w łańcuchu, należy pamiętać o impedancji, o czym dalej) <= REVERB <= DELAY <= NOISE GATE <= TREMOLO <= PHASER <= FLANGER <= CHORUS <= BOOSTER/OVERDRIVE/DISTORTION <= HARMONIZER (można również wpiąć wraz z efektami modulacyjnymi) <= WAH <= COMPRESSOR/LIMITER <= GITARA

Jeżeli wzmacniacz posiada pętlę efektów lub jeżeli korzystamy z zestawu preamp plus końcówka mocy:

KOŃCÓWKA MOCY <= EQUALIZER <= PEDAŁ GŁOŚNOŚCI <= REVERB <= DELAY <= NOISE GATE <= TREMOLO <= PHASER <= FLANGER <= CHORUS <= PREAMP <= BOOSTER/OVERDRIVE/DISTORTION <= HARMONIZER <= WAH <= COMPRESSOR/LIMITER <= GITARA

W zależności od ustawień bramki szumów, możemy ją wpiąć zarówno po efektach opóźniających, przed albo zaraz po preampie.

Pedał głośności.
Tu też miałem problem, jednak udało mi się go rozwiązać.
Są dwa rodzaje tych urządzeń, o niskiej impedancji i wysokiej.

Pedały o niskiej impedancji przeznaczone są głównie do instrumentów stereofonicznych.
Można je stosować od razu po gitarze, ale wtedy gdy ma ona aktywne przystawki, w przeciwnym wypadku sygnał zostanie osłabiony (sprawdzałem). Innym rozwiązaniem jest umieszczenie pedału po jakiejś kostce, przesterze, kaczce.

Pedały o wysokiej impedancji pasują idealnie po gitarze z pasywnymi przetwornikami jak i z aktywnymi.

Whammy
Używam tak jak w przykładzie na górze. Można też wpiąć w pętle, jednak nigdy nie próbowałem ;-)

Kaczka - Wah
Ogólnie kaczkę wpina się przed przesterem (preampem), nie zdaje to jednak egzaminu przed vinatge'owymi fuzzami, które nie zawsze współpracują z tymi efektami.

II. Pętle efektów.

Mamy dwa rodzaje. Pętle szeregowe i równoległe.

W pętli szeregowej, efekty podłączane są przed końcówką i sygnał z efektów idzie wprost do niej.
W pętli równoległej sygnał z efektów jest łączony z sygnałem z przedwzmacniacza i mamy możliwość wymieszania sygnału.
Służy do tego oddzielny potencjometr.

Oczywiście można stosować urządzenia typu switch/looper, które podzielą nam pętle efektów na kilka itd.

Świetną opcją są urządzenia tego typu sterowane za pomocą sterownika midi. Taki loop posiada np. 8 pętli efektów i można je łączyć w każdy sposób. Niestety koszt takich urządzeń jest spory.

III. "Problemy" z efektami modulacyjnymi przed preampem.

Nie do końca są to problemy, ale jednak może to przeszkadzać, jeżeli wzmacniacz nie posiada pętli efektów.
Czym to się objawia?
Jeżeli gramy na kanale czystym i lekkim crunchu, różnicy praktycznie nie ma. Problemy zaczynają się, gdy korzystamy z przesteru preampowego.

Otrzymane brzmienie z efektów modulacyjnych nie będzie pełne, główną rolę będzie tu odgrywał przester, a do niego gdzieś w tle będzie dodany flanger czy chorus. Podpinając w ten sposób tremolo, otrzymamy praktycznie niezmieniony sygnał, dopiero pod koniec wybrzmiewania, gdy sygnał będzie słabszy usłyszymy delikatne falowanie dźwięku. Podpinając delay przed preampem efekt będzie jeszcze inny, mianowicie, odbicia będą bardzo głośne i dodatkowo przesterowane, może pojawić się lekki chaos.

Warto jednak sprawdzić gdzie, jaki efekt lepiej sprawuje się dla Was. Bo może to właśnie lekko chaotyczny delay to jest to, czego oczekujecie :).

Pozdrawiam!

Dale Cooper

Dyskusja:
viewtopic.php?f=43&t=232

Awatar użytkownika
Martyn
aka K_H

Re: Dyskusja - rozmieszczenie efektów.

Postautor: Martyn » 30 sierpnia 2008, 13:00 - sob

Porządny artykuł, ale może dodaj też to o rodzajach efektów.
Primus sucks!

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 30 sierpnia 2008, 13:04 - sob

Tamten artykuł wymaga dopracowania i jest w drodze.

Awatar użytkownika
doomEL
Sponsor

Postautor: doomEL » 30 sierpnia 2008, 13:53 - sob

Ja bym tylko poprawil watek taki jak noise gate i vol pedal! powinny one byc tuz przed wzmacniaczem, albo najlepiej miedzy preampem a koncowka, co zapobiegnie duzej ilosci zaklocen. Przy duzej ilosci przesterow, fuzzow i innych boosterow, moze byc konieczne zastosowanie nawet kilku bramek. Wszystkie elementy "szumia" i trzeba to wyrzucic, bo moze dojsc do takiego momentu ze grajaca gitara bedzie cichsza od cichej, ktora ma skrecony vol i tlumione struny!

tak ode mnie, ale art ciekawy ;)
Pozdrawiam
doomEL

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 30 sierpnia 2008, 13:56 - sob

doomEL pisze:Ja bym tylko poprawil watek taki jak noise gate i vol pedal! powinny one byc tuz przed wzmacniaczem, albo najlepiej miedzy preampem a koncowka, co zapobiegnie duzej ilosci zaklocen.

Przecież tak są umieszczone :D

Awatar użytkownika
doomEL
Sponsor

Postautor: doomEL » 30 sierpnia 2008, 13:59 - sob

ahh.. no sorry faktycznie ;)
Pozdrawiam
doomEL

Awatar użytkownika
ksantyp
Redaktor

Postautor: ksantyp » 31 sierpnia 2008, 11:36 - ndz

a ja to robie tak:
wioslo
pedaly
distortion
preamp
chorus
eq
delaye reverb modulacje
koncowka paczka.

Ale to nie jest koniec moich experymentow
i mam galke do petli w marshallu lecz jak za bardzo rozkrecisz to się zmienia brzmienie... mawet jak tylko kabel jest wpiety miedzy preamp a pa
DOBRE WIOSŁA W JESZCZE LEPSZYCH CENACH.
FOG Shop - zapraszam do sklepu dla Gitarzystów
http://www.fogshop.pl

Awatar użytkownika
ksantyp
Redaktor

Re: [K] Rozmieszczenie efektów.

Postautor: ksantyp » 19 marca 2009, 00:14 - czw

PODBIJKA!!!!

W tym roku buduje sobie gejboard. Bedzie wielki...
Oto jak się to wszystko prezentuje na dzień dzisiejszy.
Obrazek

Po srodku footswitche do pieca i TC. Line6pod sobie tylko lezy, ale kombinuje go podłączyć za tunerem i mieć zawsze drugi czysty sygnał z możliwością dobrej obróbki...

Sekcja przed piecem.
Obrazek
Gitara-->Whammy4(dwa wyjścia: z dryout wypuszczony sygnał do Fender pt100)-->line6 constrictor-->morley powerwah-->gcb95-->boss psm5 (w pętli psm: ds1->hm2->shredmaster->md2->ns50).
Psm służy tu jako master switch do właczenia poszczególnego przesterku lub ich konfiguracji. Bramka chodzi w tej pętli cały czas.
Obrazek
Zasilane jest to wszystko (oprócz Whammy) duńskim zasilaczem Cioks AC Rider. Heavy Metal HM2 wymaga zasilacza Boss/Roland aca240, którego niestety nie mam.
Obrazek

Sekcja w pętli pieca.
Obrazek
send-->bf2-->ch1-->phase90-->ge7-->psm5--return
W petli psm znajduje sie TC electronic G-sharp, który dzięki psm5 stał się jakby delayem w kostce, w sensie wykombinowałem jak go używać w pętli równoległej z innymi efektami. Psm służy tu jako włącznik tego efektu.
kostki zasilane sa z zasilacza Dunlopa od Mxr phase90, oprócz bf - wymagajacego aca240 i tc, który jest samowystarczalny

Teraz bede testował to wszystko. Jak kupie lutownice i porządną cyne to se reszte kabli dorobie i może te złączki do baterii...
DOBRE WIOSŁA W JESZCZE LEPSZYCH CENACH.
FOG Shop - zapraszam do sklepu dla Gitarzystów
http://www.fogshop.pl

Awatar użytkownika
fru_kopara

Postautor: fru_kopara » 19 marca 2009, 04:08 - czw

o rany, ile Ty tego masz... jak wszystko zaczyna się świecić, to światło w domu nie przygasa? ;)
Ale wracając do tematu, nie zrozumiałem jednej rzeczy. doomEL, napisałeś, że:
" Przy duzej ilosci przesterow, fuzzow i innych boosterow, moze byc konieczne zastosowanie nawet kilku bramek. Wszystkie elementy "szumia" i trzeba to wyrzucic, bo moze dojsc do takiego momentu ze grajaca gitara bedzie cichsza od cichej, ktora ma skrecony vol i tlumione struny!"
Albo się mylę, albo bramka szumów działa na trochę innej zasadzie niż, mam wrażenie, myślisz. Bramka nie tyle wycina szumy z sygnału, co wyłącza sygnał, jeżeli nie przekroczy zadanej wartości (próg). Jaki sens zatem miałoby zastosowanie kilku bramek?
________
ROCK ON!

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 19 marca 2009, 09:08 - czw

Powodzenia z:
a) Noszeniem
b) Robieniem kabli
c) Chowaniem kabli

:D :D :D

A na serio to gratulejszyn, zapowiada się nie pedalboard, tylko gigaboard :D
Nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tym HM-2 i BF-2, wszystkie Bossy mają 9V DC więc czemu mają iść o nich inne zasilacze? Wydaje mi się, że wtedy po prostu standardowy zasilacz miał takie oznaczenie.

Wróć do „Artykuły”