[A] Nie tylko Strat, Tele i Les Paul... czyli dziwne gitary

- tego nie dowiesz się z telewizji!
Awatar użytkownika
ksantyp
Redaktor
Posty: 4512
Rejestracja: 12 sierpnia 2008, 11:34 - wt

[A] Nie tylko Strat, Tele i Les Paul... czyli dziwne gitary

Postautor: ksantyp » 16 maja 2010, 15:27 - ndz

Nie tylko Strat, Tele i Les Paul...


Fender Stratocaster i Telecaster oraz Gibson Les Paul to pionierzy i prekursorzy w masowej produkcji gitar. Obie firmy i ich konstrukcje wyznaczyły standardy w produkcji sześciostrunówek na wiele wiele lat... do tej pory właściwie wszystko opiera się na tych projektach. Jednak na przełomie dziejów zarówno te dwie prekursorkie firmy, jak i gro mniejszych lub większych producentów wprowadzało na rynek różne inne, całkiem odważne lub nowatorskie konstrukcje... niejednokrotnie bardzo kontrowersyjne. Nie mówię tu o następcach Les Paul w postaci SG, nawet Flying V i Explorer, od których zaczeły się futurytyczne kształty, te wiosełka nie będą do końca tematem tego artykułu. Poszukamy sobie raczej gitar mniej znanych o ciekawych kształtach lub innowacjach konstrukcyjnych. Gitar nie do końca popularnych i produkowanych czasem w krótkich seriach. Wspomniane tu konstrukcje Gibsona na samym początku, pod koniec lat '50, tez nie zyskały sobie przychylności nabywców, a takie ich bratnie projekty jak Futura i Moderne nie wyszły właściwie wtedy z fazy prototypów. Odważne kształty są dla odważnych ludzi, a takich widać i w światku gitarowym brakuje LOL, jednak są tacy co nie boją sie dziwnych rozwiązań i tworza sobie własne i oryginalne konstrukcje, takich też powinno się znaleźć w tym artykule.


Przezroczyste Ampegi.

Pierwsze gitarki z plastiku wprowadziła na rynek firma Dan Armstrong - Ampeg, były to instrumenty z Perspexu (Lucite), z wymienialnym pickupem. Do gitary dołączano zestaw pickupów, który można było w łatwy sposób sobie wymieniać, gdyż nie trzeba było nic wykręcać i lutowac... wszystko opierało się na analogwej wersji Plug&Play :) Gitarki odznaczyły się w historii miedzy inymi w rekach Keitha Richardsa, Dave'a Grohla czy Gilby Clarka.

Obrazek
Ampeg razy dwa


Aria Pro II z serii Urchin.

Na początku lat '80 Aria produkowała wiele dobrych instrumentów dla początkujących muzyków, odznaczały się one jakością i nawiąywały kształtami do klasycznych konstrukcji. Arie serii U jednak nie nawiązywały raczej d niczego innego, jeśli cokolwiek to pop prostu były odpowiedziąna czasy, wtedy powstawały też nowatorskie BCRiche, jednak U-series miała coś swojego i nie była zwykła kopią. Lekkie podobienstwa do Serii Bitch od B.C.Richa...? Gitary miały wiele wersji, jedna z nich nawet awierała specjalny układ elektroniczny z masą różnorakich pśtyczków...

Obrazek
Aria Urchin U 60 T


B.C. Rich

Jeśli już mowa o tej firmie, to każdemu nasuwaja się od razu Warlock, Bitch, MockingBird czy IronBird... jednak firma, będąca niwątpliwie ukierunkowaną na rynek metalowy ma swej ofercie równiez klasyczne kształty, nie o takich jest ten arcik...poza znanymi już wygibasami od Rysia uwage naszą może przykuć wiosełko Ignitor, to wiosełko było krótko w produkcji, jest szczególnie poszukiwane na rynku i osiąga teraz poważne cenki, produkowane tylko w połowie lat '90.

Obrazek
Rysio tez się bawi w plastik.

Obrazek
Ignitor


Carvin V 220

To wiosełko z kolei to taki pokićkany Explorer z Vauką, lekko przypomina model ML Deana, jednak decydowanie jest inny z drugiej strony, jakby w rewersie. Carvin produkuje znakomitej jakości gitarki, właśną serię specjalnych 12 nadbiegunnikowych pickupów i ogólnie firma jest bardzo poważana wśród gitarzytów. Kiedyś grał na nich Jason Baker. Następcą wiosełka był model X220, lekko ułaskawiony.

Obrazek
Dziwadełko, co...?


Dean

Ta firma z pewnością asługuje na wyróżnienie. Tak samo jak B.C.Rich nie bali się experymentów i tworzyli nowe kształty, kiedy te jeszcze nie były tak normalne, jak teraz RazorBack. Dean zawsze nawiązywał do Gibsonowskich konstrukcji w swej produkcji. Nawet ich charakterystyczna główka jest nawiązaniem do pierwszych główek Explorera i Moderne. Jednak u Deana te glówki prezentują się lepiej :). Firma nie bała się połączyć Explorera z Vauką (ML), cy z LP (Cadillac). Wspomiane już różnorodne wersje Razorbacka, który teraz króluje w ofercie firmy to kontynuacja linii aczętej w latach '80. Nie musze wspominać, kto grał na Deanach...

Obrazek
Caddy po latach już tak nie zaskauje, a śliczny :)Obrazek
Electra Lady XV1RD - To taka kobieca wersja Vauki, powtała krótko w 1983 roku i produkowana była w Japonii na rynek amerykański, to takie bardzo budżetowe wiosła, jednak o ciekawym i niespotykanym kształcie, wiec musiały znaleźć sie w naszym opisiku.


FENDER

Fender to nie tylko Starcik i Tele, to nie tylko Mustang i Jaguar, nawet nie Coronado czy JagStang. Firma w swej ofercie miała wiele modeli, których nigdy byście się nie spodiewali zobaczyć z tym cudnym logiem na główce. Zaczynając w miarę chronologocznie.

Obrazek
Fender Swinger - to taki powycinany jakby Mustang, gitarka o krótkiej skali, przeznaczona dla poczatkujących gitarzystów. jeden pickup, prosty 3-siodełkowy mostek i bardzo diwna jak na Fendera główka. Gitarka była robiona z odrzutów...że Sounder tego jeszcze nie skopiował... :)

Obrazek
Fender Starcaster - Gibson wypuścił takie super modernistyczne hollow body Les Paul Signature i wtedy Fender wypuścił Starcastera. W przypadku obu konstrukcji gitarysci jednak byli zgodni - tradycja wzięła górę i najpopularniejsze jest ciągle Es 335 :)

Fender Japan w latach '80 był placówką w której Fender CBS testował swe chore pomysły tak powstały Katana i Performer, ale także super sportowe Talon i Heartfield.

Obrazek
Katana - czy to wioslo można nazać Vauką? Chyba nie... Na pewno odważna konstrukcja, jednak upełnie nie przyjęta na rynku. Grałem na jednej, jest w Łodzi gdzies, krąży - nie zbyt mocne i nie zbyt wygodne w sumie... raczej wyjątkowo kolekjonerskie wiosełko teraz i nie ukrywam, że kiedyś sobie moze znajdę, widziałem też kilka z napisem Squier na głowce.

Obrazek
Obrazek
Perfomer - mnie się to kojarzy ze Stratem co wział kwasa i myślał że jest SG - HAHA. Dwa ukośne humby, 24 progi, zupełnie nie fenderowska główka. Wiosło jednak zostało odrzucone przez amerykańskie kierownictwo CBS (właściciela Fendra ówczśnie) i produkcja trwała bardzo krótko.

Obrazek
Talon i Heartfield - to bliźniacze gitarki, będące odpowiedzią Fendera na Ibanezy, Jacksony i Charvele. bardzo sportowe instrumenty o wysokiej jakości. Gralem na kilku, zdjęcie jednego z nich jest w Naszych Gartach (Syllur ma takie). Bardzo ibanezowskie nawiazania.


GIBSON

Zdecydowany prekursor w experymentach z kształtami. Wspomniane juz Moderne, Explorer, Flying V i Futurama to niezaprzeczalni pionierzy w innowacjach designerskich, jednak Gibson to nie tylko to, amerykański klasyk miał też kilka innych wioseł, które nie do końca przyjeły sie na rynku.

Obrazek
Mówiłem już o LP Signature, czyli ultra nowoczesnym Semi-Electric.

Obrazek
Wymieszanie z poplątaniem czyli S-1, niby Les Paul, na singlach z główka od Vauki to kolejny przyklad niewypału. Do tego grona zaliczaja się tez inne experymenta Gibolka.

Obrazek
W 1978 powstaje RD Artist - ni to Explorer, ni to Firebird, w sumie fajny instrument i Jolana ściągneła któryś ze swych modeli z niego.

Obrazek
Przegięciem pały był jednak model Corvus z początku lat osiemdziesiątych, strasny kształt, trzy single lub jeden... produkcja trwała dwa lata... to chyba najbrzydsze wiosło świata.

Obrazek
Gibson pokusił się również o kostrukcje typowo sportowo, nie mówię tu o LesPaulu z Floydem... tylko o serii M i wcześniejszych...

Obrazek
Spirit II XPL - na zdjęciu w wersji Epiphone

Obrazek
Alpha Q-2000

Obrazek
Superstarty od Gibola wypłyneły w 1986 właśnie serią US, bardzo wypasione wiosła, przypominajace Jacksony... niektóre miały w sobie elementy z drewna BALSA (sic!), później wykorzystano to jescze w serii Les Paul Studio Elite.

Obrazek
M-III to kolejny przykład sportowej odłony Gibsona, wiosełko z hokejową główka w rewersie i niespotykanym kształcie. Linia kontynuowana była poźniej przez Epiphona.

Obrazek
Totalnym niewypałem okazały się instrumenty z lat '90 z serii NightHawk i Blueshawk. Ukośny humb, singiel i mini humb, taki pokrajcowany kształt niby Les Paula, mostek hardtail... bardzo dziwaczne gitarki produkowane krótko, w różnych odsłonach.

Obrazek
Gibson Sonex - to wiosło z pilśni, podobnie do konstrukcji Danelectro.

Obrazek
Gibson Marauder

Obrazek
Gretsch Bo Didley - jakby ktoś nie zauważył to jest prostokąt...

Obrazek
Guild Thunderbird - To gitara nie tylko o niespotykanym kształcie, ale także posiadająca wbudowany stojak. Design tej gitary jest okropny ale muddy Waters i koleś z Soundgarden pokochali to wiosełko.

Obrazek
Obrazek
Kolejne wynalazki to s-70D i X-79... gratuluje gustów wszystkich zangazowanych w te projekty.

Obrazek
Hamer Phantom a5 zasługuje na sczególną uwagę, ze wględu na użyty w nim potrójny przetwornik, o którym wspominałem juz w artykule o pickupach.IBANEZ

Ibanez zaczynał od kopiowania gitar Gibsona, Burnsa i Ampega, jednak firma miała więkse aspiracje i tworzyła własne kształy i rozwiązania. Seria Artist, nawiązująca do Les PAula jednak jak inna, rozwój wioseł sportowych z serii RG czy S to dowody na innowacje ibanea w gitarowej braci. Jednak i ibanez miał typowe odloty od rzeczywistości. NAwet klasyczny już Iceman był totalnym szokiem kiedy powstawał.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jednak to szalone lata '80 przyniosły takie wiosło jak Axstar AX45, Maxxas, XV500, IMG 2010. Ibanez robił wiosła z takimi wycięciami w drewnie za fłoydem, że nie było nic...czapki.

Obrazek
Kramer Voyager - połączenie Explorera, Vauki z 1982 roku - była też wersja mniej ostra - kontynuowane dziś przez Gibsona pod marką Kramer, w wersji z główką ala Fender.

Obrazek
Krundaal Bikini by Wandre - Pierwsze wiosło wbudowanym piecem - Włochy 1962.

Obrazek
Obrazek
Jackson Roswell - piękne wiosło, raz w życiu widziałem na żywo... śliczne

Obrazek
Music Man Albert Lee - to kwasowa geometryczna wersja Strata... okropność... ale pewnie gada.

Obrazek
Ovation Deacon i Breadwinder - to przykłady odwagę projektantów i dyrektorów. Firma produkowała jeszcze kilka innych mniej odważnych gitar elektrycznych.PARKER

Obrazek
Model Parker Fly to rewolucyjne połącenie drewna i kompozytow jak i samych kompozytów. Wiosełko posiada układ piezo, co pozwala mu grać jak akustyk. Oczywiście jest to normalne wiosło elektryczne tylko e z nastawieniem na kompozyty i ergonomiczny-kosmiczny kształt.. super ultra wypasione wibrato... Wioslo powstało jako konglomerat Larrego fishamana, Kena Parkera i firmy Korg. Wiosełka produkowne były w USA, tera jest seria Parkerów z chyba Korei, ale to już nie to samo. Gitarki wyposażone są fabrycznie w klucze Sperzela i specjalnie zaprojektowane to tej gitarki przystawki DiMarzio... mam jedna zamontowaną pod gryfem w Yamaszce i naprawdę cudne brzmienie, szczególnie na czystej mnie rozwaliło.
Obrazek

PEAVEY

Obrazek
Ta firma jest przodującym amerykańskim dostawca sprżetu do grania muzyki do lat, szanowana i doceniana. To oni stworzyli takie dzieci jak 5150 czy Wolfgang i HP - znakomite wiosła, także seria T jest naprawdę warta polecenia, a ich tanie produkty naprawdę są bardzo dobrze wykonane i warte polecenia.

Obrazek
Peavey miał też kilka ciekawych konstrukcji, model Razor czy Vandenberg to przykłady odwagi korporacji. Jednak nowe projekty nie odbiegają od dziwności.

Obrazek
Obrazek
Razor

Obrazek
Vandenberg

Obrazek
Roland G 707 - gitarowy syntezator z 1984 roku, razem z pedalboardem GR 700 to poważne narzedzie midi+gitara o ciekawej konstrukcji gryfu. Co ciekawe firma roland ma romans z Fujigen i produkowała kiedyś całkiem niezłe kopie Fendera i Gibsona.

Obrazek
Steinberger czyli gitara bezgłówkowa. Wykonana z kompozytów, o malutkim body...

Obrazek
Tokai Talbo - jednak ich kopie są lepsze niż własne pomysły.

Obrazek
Vox Phantom - wersja SPecial to gitarka Iana Curtisa z Joy Division, konkretnie pokrzywiony kształt i magicznie wielka ilośc okręteł.

Obrazek
Washburn Dime Culprit - to wiosełko od Washburna z czasów współpracy z Diamondem Darellem.


YAMAHA

Yamaha na początku swej produkcji, poza kopiowaniem amerykańskich oryginałow, miała w zanadrzu kilka własnych konstrukcji.

Obrazek
Klasyczne już Flying Samurai tu w wersji basowej, co jakiś cas wznawiane przez producenta to nie wszystko. Nawet seria dla wesa Sborlanda nie jest tak zakręcona jak pierwsze projekty Japończyków.

Obrazek
Yamaha SA

Obrazek
Yamaha SG-60T

[img]
http://www.philsguitars.com/images/elso ... G_0965.jpg[/img]
Yamaha SC 400

Obrazek
Yamaha AES - takie komiksowe LP :)

Moje poszukiwanią sie skończyły w tym miejscu. Pewnie można znaleźć jeszcze kilka wykminionych kształtów: Airline, HArgstrom, Kay, Zematis, cAse, Dobro i kilka innych firm też kombinuje z różnymi formami wioseł. Jak macie ochote to zapraszam do szukania i umieszczania swoich, typów w komentarzach.

viewtopic.php?f=43&t=3362

ksantyp


Wszystkie fotki pochodzą z internetu i naleza do swoich właścicieli.
DOBRE WIOSŁA W JESZCZE LEPSZYCH CENACH.
FOG Shop - zapraszam do sklepu dla Gitarzystów
http://www.fogshop.pl

Wróć do „Artykuły”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość