[K]Rodzaje efektów gitarowych.

- tego nie dowiesz się z telewizji!
Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

[A] Rodzaje efektów gitarowych.

Postautor: Jacek B. » 08 lutego 2009, 13:53 - ndz

Efekty modulacyjne:

Chorus – uzyskuje się poprzez dodanie do sygnału bazowego drugiego sygnału opóźnionego o ok. 20 ms, co daje efekt „falowania”. Brzmienie staje się „delikatne”. Brzmienie gitary staje się łagodniejsze. Bardzo często stosowany przez Jana Borysewicza, gitarzystę Lady Pank.
MXR Stereo Chorus

Flanger – bardzo podobny do chorusa, sygnał dodany jest opóźniony o mniejszy czas, użyty jest również efekt sprzężenia zwrotnego, co objawia się „dudnieniem” i przechodzeniem dźwięku.
Boss BF-3

Vibe - chorus połączony z tremolo. Uzyskane brzmienie jest bardzo ciepłe i miękkie. To po prostu trzeba usłyszeć ;)
Voodoo Lab Micro Vibe

Phaser - wykorzystane jest tu zjawisko miksowania sygnału poddanego procesowi wolnozmiennego przesuwania fazowego z sygnałem bezpośrednim. Uzyskany w ten sposób efekt daje wrażenie przestrzennego „wirowania” dźwięku współpracującego instrumentu.
Maxon Phase Tone PT-999

Tremolo – moduluje sygnał bardzo niskimi częstotliwościami, co powoduje charakterystyczne drżenie dźwięku. Fala może być "kwadratowa" albo "sinusoidalna", zmienia to charakterystykę z brzmienia "miękkiego" do bardziej "obciętego".
Fulltone Supa Trem

Vibrato – efekt podobny do tremolo, brzmi podobnie do wajchy w mostku tremolo.
Boss VB-2

Harmonizer – dodaje do dźwięku bazowego dźwięk niższy lub wyższy o określony interwał.
Eventide Harmonizer

Octaver – rodzaj Harmonizera, dodaje do sygnału podstawowego dźwięk wyższy/niższy o oktawę/dwie oktawy.
Boss OC-2

Pitch Shifter – podwyższa sygnał bazowy o określoną wartość.
Whammy

Wah - podbija i obcina wąski zakres częstotliwości, za pomocą układu sterowanego potencjometrem. Głównym założeniem tego efektu była imitacja gry na trąbce.
Vox V847

Auto Wah – tak jak Wah, z tym że kontroluje to układ elektryczny, oparty na generatorze niskich częstotliwości z regulacją okresu przebiegu.
Snow White Auto Wah

Envelope Filter – inaczej filtr obwiedni. Efekt Wah reagujący na siłę uderzenia w struny.
EHX Doctor Q

Efekty przestrzenne:

Delay – dodaje do sygnału jego powtórzenia, opóźnione o ustalony czas. Ilość powtórzeń, głośność i czas można regulować.
TC Electronic Nova Delay

Reverb – efekt, który symuluje reakcję pomieszczenia na dźwięk.
EHX Holy Grail

Efekty zmieniające dynamikę sygnału:

Compressor– zawęża zakres dynamiczny sygnału, podbija słabszy, osłabia za mocny.
Keeley Compressor

Limiter - rodzaj kompresora nie pozwalający aby średnia amplituda sygnału przekroczyła pewną ustalona wartość graniczną.
Boss LMB-3

Korektor:

Equalizer – zmienia głośność w poszczególnych pasmach dźwięku.
MXR 10 Band

Inne:

Noise Gate – służy do usuwania szumów z sygnału, sygnał po osiągnięciu minimalnej określonej wartości zostaje wyciszony.
ISP Decimator

Przestery:

Booster – efekt służący do wzmacniania sygnału bazowego, może być przeźroczysty, dodając wyłącznie głośności, może również zwiększać gain i „soczystość” brzmienia. Często zamiast boostera używa się efektów typu overdrive.
Seymour Duncan Pickup Booster SFX-01

Treble Booster – dodaje do sygnału wysokich tonów, jednocześnie wycinając niskie.
Keeley Java Boost

Fuzz – prekursor efektów overdrive i distortion. Obcina czubek sygnału przez co fala staje się „kwadratowa”. Brzmienie staję się skompresowane i plastyczne. Pierwsze fuzzy były budowane przy pomocy tranzystorów germanowych, co nadawało im charakterystyczne brzmienie.
Z Vex Fuzz Factory

Overdrive – efekt ten ma imitować brzmienie wzmacniaczy lampowych, posiada mniej składowych
harmonicznych (przewaga parzystych) niż distortion, brzmi delikatniej.
Ibanez OD-850

Distortion - dodaje do sygnału dużą ilość harmonicznych, przez to dźwięk staje się agresywniejszy, metaliczny.
Boss DS-2

Źródło:
Moja głowa i internet.

Komentarze:
viewtopic.php?f=43&t=798

SoulBurNer
Tech Admin

Re: [K]Rodzaje efektów gitarowych.

Postautor: SoulBurNer » 08 lutego 2009, 17:16 - ndz

Bardzo dobrze i przystępnie napisany artykuł , czyta się i od razu wiadomo o co chodzi.
Z pewnością jeden z bardziej wartościowych artykułów , wiele osób głowi się który efekt co robi i czym się jakieś dwa różnią , teraz szybko znajdą odpowiedź. Noo i jeszcze gotowe linki do próbek , jak dla inwalidów :)

SoulBurNer pisze: Noo i jeszcze gotowe linki do próbek , jak dla inwalidów :)

Apeluje conajmniej o polityczna poprawność !!!! - xtp\

k sry jak kogoś uraziłem :p
Ostatnio zmieniony 08 lutego 2009, 20:01 - ndz przez SoulBurNer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kielczak

Postautor: kielczak » 08 lutego 2009, 19:30 - ndz

Przejrzyste, w sam raz dla początkującego / nie znającego się na tym ni troche. Jako FAQ dla zielonych dobrze się sprawdza, choć mimo wszystko przydałoby się więcej info. W mojej subiektywnej opinii praca gorsza od FAQ wzmacniaczy ;]
(\__/)
( O.o)
(> < ) This is Bunny. Copy Bunny into your signature. Help him take over the world.

shymchack
Moderator

Postautor: shymchack » 08 lutego 2009, 21:04 - ndz

Właśnie tego nam jeszcze na forum brakowało ;) Dobra praca, przybliża działanie każdego efektu, acz bardzo dobrą bym jej nie nazwał, bo w mojej opinii opisy niektórych efektów są nie do końca czytelne. Ja np. nie rozumiem wspomnianego ciepła i miękkości efektu "Vibe". "Tremolo – moduluje sygnał bardzo niskimi częstotliwościami, co powoduje charakterystyczne drżenie dźwięku." -> Można by chyba jakoś opisać charakterystykę owego drżenia. "Wah - podbija i obcina wąski zakres częstotliwości, za pomocą układu sterowanego potencjometrem." Jaki to jest "wąski zakres częstotliwości"? :)

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 08 lutego 2009, 21:23 - ndz

@Kielczak
Od większego info to masz google. To nie jest forum stworzone z myślą o bezmózgach, każdy potrafi sobie poszukać więcej próbek czy konkretnych recenzji samych efektów.

@Szym
Żeby zrozumieć ciepło i miękkość Vibe'a trzeba posłuchać Hendrixa albo odpalić Uni Vibe'a, nie potrafię po prostu tego opisać, słów mi brakuje ;)
Co do kaczki, zaraz walnę coś o czym zapomniałem :)

Jeśli chodzi o jakość pracy, to oczywiste że nie jest najlepsza, ma rzucić tylko rys na efekty, kiedyś Dod mnie o to prosił i byłem łaskawy ( :P ) skleić to co wiem z podstawowymi informacjami z sieci. Jeżeli miałbym pisać szczegółowy artykuł, to zajęłoby mi to z 3 - 5 miesiący, bo konkretny opis każdego efektu, z charakterystykami i rysem historycznym to co najmniej całe A4.

Awatar użytkownika
Rearus
Miś malinowy

Postautor: Rearus » 08 lutego 2009, 21:31 - ndz

Dale Cooper pisze:Jeśli chodzi o jakość pracy, to oczywiste że nie jest najlepsza, ma rzucić tylko rys na efekty, kiedyś Dod mnie o to prosił i byłem łaskawy ( :P ) skleić to co wiem z podstawowymi informacjami z sieci. Jeżeli miałbym pisać szczegółowy artykuł, to zajęłoby mi to z 3 - 5 miesiący, bo konkretny opis każdego efektu, z charakterystykami i rysem historycznym to co najmniej całe A4.

Co racja to racja ;). Tak samo jak ja miałbym pisać o każdym producencie z osobna tyle info to byłoby ciężko. Nie da się pogodzić wszystkiego ;-).

A co do arta, to mnie on wystarcza. Chociaż czasem ciężko sobie wyobrazić o co chodzi jak np. brzmienie jest "obcięte".
"Czekanie całe życie aż nadejdzie mesjasz aby zbawić świat to jak czekanie na właściwy klocek w Tetrisie. Nawet jeśli w końcu się pojawi, do tego czasu nazbierałeś już taki stos gówna, że i tak masz przejebane cokolwiek byś zrobił.."

shymchack
Moderator

Postautor: shymchack » 08 lutego 2009, 21:32 - ndz

Hehe, no nie przesadzajmy z rysem historycznym :P
Chyba skumałem opis Vibe'a :)

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 08 lutego 2009, 21:42 - ndz

Eh zapomniałem o jeszcze kilku efektach... Jak będę miał moc to dopiszę :P

Awatar użytkownika
doomEL
Sponsor

Postautor: doomEL » 09 lutego 2009, 09:21 - pn

a ja jeszcze dorzuce sie do boostera. booster prawie zawsze zmienia brzmienie wzmacniacza. kiedy podbijamy sygnal, automatycznie wzrasta przesterowanie stopni wejsciowych (tych pierwszych lamp lub tranzystorow), ktore zaczynaja sie inaczej zachowywac. ;)
Pozdrawiam
doomEL

boloxbb

Postautor: boloxbb » 01 marca 2009, 14:24 - ndz

Niezły artykuł ;)

Wróć do „Artykuły”