Gitara akustyczna w granicach 800 zł z cutaway

- gitary akustyczne i klasyczne
luke124

Gitara akustyczna w granicach 800 zł z cutaway

Postautor: luke124 » 10 stycznia 2017, 18:07 - wt

Witam wszystkich serdecznie. Jestem całkowitym laikiem w tej dziedzinie, którego zainspirowały dźwięki wydawane dzięki gitarze. W temacie siedzę od 2 dni więc moja wiedza opiera się na kilkugodzinnym czytaniu for czy przeglądaniu ofert z zamiarem kupna jakiegoś sprzętu. Nigdy również nie uczyłem się gry na tym instrumencie jedynie kilka godzin spędzonych na próbach nauczenia się prostego utworu na nie swoim sprzęcie. Owszem są już podobne tematy rozsiane na forach jednak każdy przypadek jest inny ponieważ ludzie mają różne wymagania,staż czy budżet dlatego założyłem własny. Tak jak w temacie interesuje mnie akustyczna gitara do +- 800 zł oczywiście nie muszę wydać całej na to przeznaczonej kwoty i jeżeli znajdzie się sprzęt za przykładowo 600 zł lepszy od tego droższego to bardzo chętnie rozważę taką propozycję. Chciałbym żeby posiadała cutaway ze względów estetycznych jak i tego żeby mnie nie ograniczała gdybym zaczął próbować czegoś na wyższych progach. Co do rynku wtórnego to jak najbardziej jestem zainteresowany jednak przeczytałem opinie, że używany sprzęt jest lepszy od nowego przy droższych gitarach natomiast przy tych tańszych lepiej kupić coś nowego. Myślę, że ta opinia ma sens ale jestem ciekaw co wy macie na ten temat do napisania i jeżeli się z nią zgadzacie to gdzie jest ta magiczna granica ceny droższych gitar i czy przy moim skromnym budżecie już się opłaca kupić sprzęt używany, który jako nowy kosztuje ponad 1000 zł. Na pytanie co chciałbym na niej grać odpowiadam krótko, wszystko co się na niej da w zależności od sytuacji. Jeszcze z preferencji wizualnych na pewno bym nie chciał by gitara była polakierowana na żaden kolor jedynie w grę wchodzi bezbarwny.
Nie wiem co mógłbym jeszcze dodać dlatego zachęcam do pytań i dyskusji na dole do której chętnie się przyłącze.

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Re: Gitara akustyczna w granicach 800 zł z cutaway

Postautor: Jacek B. » 10 stycznia 2017, 23:01 - wt

Sprawa jest niestety nieprzyjemna. Jeżeli nie masz pojęcia o graniu, to zostaje Ci zakup najbardziej polecanych modeli w tym przedziale cenowym, pewnie Jakub_Z pomoże.

A najlepsze rozwiązanie to znalezienie jakiegoś gitarzysty w Twojej okolicy, wycieczka do dużej sklepu muzycznego i wybranie dobrego egzemplarza.

Osobiście skłaniałbym się ku drugiej opcji.

luke124

Postautor: luke124 » 11 stycznia 2017, 11:34 - śr

Myślę, że kogoś bym znalazł co zna się na rzeczy więc dzięki za rade a co sądzisz o używkach w tej cenie?

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 12 stycznia 2017, 00:08 - czw

Czy ten cutaway jest konieczny? Bo w sumie to jest największy problem - obecnie bardzo rzadko na rynku spotyka się gitary akustyczne z cutawayem BEZ elektroniki. Prawdę mówiąc mało znam takich modeli. 90% gitar z wycięciem ma elektronikę, a w tej kwocie to w zasadzie nic sensownego się nie znajdzie, zwłaszcza w nówkach.

Ale generalnie zasada jest taka, że trzeba ograć. Nowe akustyki w tej cenie to w sumie loteria - są ze sklejki, robią je w Chinach/Indonezji/etc. i z ich wykonaniem i brzmieniem bywa różnie. Egzemplarze różnią się mocno między sobą. Dlatego czy będziesz kupować nową czy używaną to i tak zawsze powinieneś robić z jakimś zaufanym, znajomym gitarzystom. Kwestia brzmienia to kwestia indywidualna akurat.

Jeżeli chodzi o polecane modele, to nie doradzę nic. Bo szczerze to mało akustyków z cutawayem bez elektroniki ogrywałem. Z zaufanych marek to mogę Ci polecić na pewno Dowinę (tutaj to by trzeba było w używki uderzać w tej cenie) albo LAGa. LAG widzę, że aktualnie robi coś, co mogłoby Ci odpowiadać http://www.ceneo.pl/43491538 - http://uk.lagguitars.com/acoustic/tramo ... 490808,63/ i w sumie tego bym szukał.

Z innych marek to ciężko mi powiedzieć. Fender raczej odpada. Takamine parę ładnych lat temu robiło chyba budżetowy model z cutawayem właśnie, ale teraz próżno tego szukać (seria EG). Nowych modeli Takamine bym unikał (serie GD) - brzmią koszmarnie i jakość potężnie im spadła. Ale zawsze warto obadać mniej znane marki - konkretne egzemplarze mogą się trafić na prawdę dobre i dlatego trzeba każdą z osobna zmacać.

Co do używek - też loteria. Kupiłem raz Craftera swego czasu. Sprzedawca znał się na rzeczy i sprzedał mi w niskiej cenie bardzo zadbaną gitarę. Później kupiłem taniego LAGa i trafiła do mnie zaniedbana, brudna gitara nie nadająca się z początku do grania. Więc może się zdarzyć, że ktoś sprzedaje gitarę z wadami, o których nawet nie ma pojęcia bo nie potrafi na niej grać - może nie widzieć odklejającego się mostka, "kopyta" przy łączeniu gryfu z korpusem, wybrzuszenia pudła etc.

Zatem: poszukaj, ograj z kimś, kup, ciesz się :D
Obrazek

luke124

Postautor: luke124 » 12 stycznia 2017, 12:34 - czw

Dzięki za tak obszerną wypowiedź. Myślę, że mogłaby obejść się bez cuta ponieważ głównie chodziło mi o aspekt wizualny który jest dla mnie dużo mniej ważny niż jakość sprzętu bo wtedy z tego co mówisz miałbym do rozważenie dużo więcej modeli w tej cenie. Zastanawia mnie tylko dlaczego większość nie ma tego wcięcia? Jest ono zbędne w gitarach akustycznych? Nie gra się takiej muzyki na nich? Model który zaproponowałeś wydaję się atrakcyjny i na pewno rozważę jego zakup. Orientujesz się czy jest to lite drewno czy zwykła sklejka?Oczywiście wiem, że w tej cenie nie mam co oczekiwać na nic innego niż sklejki ale z tego co widziałem od ok 700zł można już znaleźć pojedyncze gitary z litego drewna. Dlatego pytam tylko z ciekawości jak to wygląda w tym modelu.

luke124

Postautor: luke124 » 12 stycznia 2017, 12:49 - czw

Znalazłem jeszcze jedną alternatywę w razie gdybym nie znalazł jakiegoś znajomego muzyka.
http://skrzypce.pl/products/earth70.html - gitara bez cutaway ale za to wykonana z litego drewna
Z tego co widzę sklep prowadzi bardzo miły pan który zna się na rzeczy i prowadzi swój kanał na yt i mówi,że ogrywa każdy sprzęt i reguluję zanim go wyśle. Co myślicie o tym sklepie i modelu?

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 12 stycznia 2017, 15:12 - czw

Corty też są niczego sobie. Akurat tego konkretnego modelu nie ogrywałem, ale powinien być ok. Standardowo - kwestia egzemplarza, więc warto ograć.

Sklepu nie znam i w sumie pierwsze o nim słyszę ;)
Czy faktycznie dokładnie sprawdzają dokładnie gitary przed sprzedażą? Nie wiem. Dużo sklepów mówi, że tak robi, a wcale tak nie jest :)
Obrazek

luke124

Postautor: luke124 » 12 stycznia 2017, 16:31 - czw

Myślę, że gościu jest rzetelny bo potrafi zamówić specjalnie sprowadzić sprzęt i przetestować go tylko dlatego, że ktoś poprosił go o to w komentarzu a poza tym w opisie niektórych gitar w jego sklepie widzę opis w których pisuje, że ich po prostu nie poleca więc wydaję mi się, że to jest bardziej jego hobby niżeli źródło zarobku. Mógłbyś polecić coś od siebie z akustyków beż cuta, którym warto się przyjrzeć?

Awatar użytkownika
Jakub_Z.
Sponsor

Postautor: Jakub_Z. » 17 stycznia 2017, 14:47 - wt

Kurczę, sory za poślizg - na forum mam mało czasu ostatnio niestety ;)
Z nówek - popatrz na Ibanezy z serii AW - jeżeli możesz naciągnąć budżet do około 900 zł, to dostaniesz solidną gitarę typu drednought z litego drewna. O dziwno Takamine GD10 NS też wypada całkiem ok, ale trzeba trafić sztukę. Około 800 zł stoją. No i na pewno LAG T66 albo nawet T100. Zależy w jakiej cenie dostaniesz, no i czy nówki czy używki.
Obrazek

Wróć do „Pudła”