temperatura, a przechowywanie gitary.

- gitary akustyczne i klasyczne
JJmuzyk

temperatura, a przechowywanie gitary.

Postautor: JJmuzyk » 09 października 2010, 13:41 - sob

witam.
mam takie pytanie. posiadam akustyka Fendera CD-60 (rodzaj drewna: świerk).
i mam taki problem. Otóż w domu grzejemy jak już na dworze jest dość zimno (mniej więcej 5 stopni i w dół), ogrzewania centralnego jeszcze nie ma, bo mieszkam tu od niedawna, więc jest tylko kominek i to bez rozprowadzenia na cały dom. i teraz pytanie co zrobić z gitarą? Jak jest na dworze powiedzmy 15 stopni to wiadomo, jest ok (tym bardziej, że w domu jest więcej stopni), ale jak jest już poniżej 10 to co zrobić? Przenieść gitarę w cieplejsze miejsce? wiem, że gitara powinna stać w temp. 15 - 25 stopni w miejscu chronionym od słońca i tak się staram. Może kupić termometr pokojowy i gdy temp. spadnie poniżej 15 to wynosić ją w cieplejsze miejsce? np. ostatnio jak na dworze było mniej więcej 10 stopni to wyjąłem gitarę z pokrowca (stoi w pokrowcu, zwykłej szmaciance.) to była zimna. Czy to może jej zaszkodzić? a może kupić lepszy pokrowiec np. http://muzyczny.pl/110562_Rockbag-BL-po ... czna.htmll i wtedy będzie ok?
a i czy w przypadku elektryków jest tak samo? Bo na święta planuję zakup, a wiadomo w zimę to pizgawa na 100%.
dzięki

Awatar użytkownika
blackigel

Re: temperatura, a przechowywanie gitary.

Postautor: blackigel » 16 listopada 2010, 20:50 - wt

Rozumiem że dbasz o instrument ale to lekka przesada. gitarze nic się nie stanie jak postoi w temperaturze 5 stopni niższej albo wyższej niż napisali na gwarancji. Jednak ja bardziej bym się bał narażać ją na temperaturę zbyt wysoką bo drewno wyschnie i z gryfu zrobi się banan(ojciec mojego znajomego gitarę trzymał całą zimę przy kaloryferze :)) ). Mój kumpel z zespołu zostawia swój bas w salce w której nie ma ogrzewania i jeszcze nic się nie stało i w dodatku decha nie rozstraja się(a gitara ma 18 lat) :)
"Nie dziwota, że są harde urodziwe panie
Wszak im drzewo wynioślejsze, tym trudniej wleźć na nie.
Wżdy i z panną, i ze drzewewm kto nie kiep poradzi
Trzeba owszem wziąć i zerżnąć, no i po zawadzie..."

Awatar użytkownika
Rosie

Postautor: Rosie » 17 listopada 2010, 15:58 - śr

Bardziej niż temperatura ma znaczenie wilgotność, więc na pewno nie stawiaj w pobliżu kominka ^_^
Z elektrykami o ile wiem panuje ta sama zasada, nie może być za sucho.

Awatar użytkownika
blackigel

Postautor: blackigel » 17 listopada 2010, 17:49 - śr

No i oczywiście ważny jest też olejek cytrynowy który czyści i konserwuje gryf(i ładnie pachnie).
"Nie dziwota, że są harde urodziwe panie
Wszak im drzewo wynioślejsze, tym trudniej wleźć na nie.
Wżdy i z panną, i ze drzewewm kto nie kiep poradzi
Trzeba owszem wziąć i zerżnąć, no i po zawadzie..."

Wróć do „Pudła”