MXR Micro Amp M133

- prosto ze sklepu
Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

MXR Micro Amp M133

Postautor: Jacek B. » 14 sierpnia 2014, 22:13 - czw

Booster. To jedna z chyba najprostszych kostek jakie istnieją. Do pewnego momentu gitarzysta nawet nie wie, że istnieją. Ale gdy nagle skończyła się gałka gainu na wzmacniaczu albo trzeba w końcu przebić się przez drugą gitarę, żeby solo było słyszalne, wkraczają właśnie boostery. Jednym z przedstawicieli gatunku jest ten oto mały, kremowy wariat:

MXR Micro Amp 133

Obrazek

Moje zainteresowanie tym efektem pojawiło się, gdy ujrzałem go w pedalboardzie Adama Jonesa. Używał go w kilku numerach do zwiększenia gainu podczas ciężkich tłumionych partii. Ja również chciałem wypróbować to cacko i jak mi to wyszło? Zaraz się przekonacie.

Specyfikacja tegoż sprzętu nie jest zbyt rozbudowana. Wejście, wyjście, zasilanie i jedna gała do regulacji wzmocnienia. Oprócz tego dostajemy w pudełeczku nakładkę na potencjometr, która teoretycznie pozwala nam sterować nią nogą. Teoretycznie, bo praktycznie i tak nie za bardzo da się tym kręcić, ale bajer jest. Ah i najważniejsze, 3PDT czyli klasyczny switch odpowiadający za włączenie i wyłączenie efektu oraz true bypass. Po włączeniu zapala się dioda. I tyle.

Wygląd. Najbardziej klasyczny z klasycznych MXR. Prosty i solidny. Porównałbym do mydelniczki z wypustką. Kremowa, proszkowana obudowa, dwa wejścia, po jednym na stronę, a dodatkowo zasilanie (9V DC) po prawej. Na środeczku w pionie po kolei: Potencjometr - dioda - przełącznik. Voila! Możemy podpinać. Ale co? Gdzie? Jak?

Booster ma kilka zastosowań. Żeby go wpiąć, musimy zadecydować, po co właściwie jest nam potrzebny.
1. Zwiększenie gainu
Jeżeli brakuje nam przesterowania, wpinamy booster gdzieś na początku łańcucha efektów, przed przedwzmacniaczem.
2. Podbicie głośności
Jeżeli chcemy zwiększyć głośność gitary przy np solówkach, wpinamy booster w pętli efektów, czyli po przedwzmacniaczu albo po głównej kostce przesterującej nasz sygnał.
3. Wyrównanie sygnału gitar
Jeżeli używamy gitar z różnymi przetwornikami, których siłą sygnały nie jest taka sama, możemy wyrównać przesterowanie boosterem. Patrz punkt pierwszy.
4. Wzmocnienie sygnału przed długim łańcuchem efektów
Jeżeli używamy wiele efektów posiadających true bypass, sygnał z gitary (o ile gramy na pickupach pasywnych) może zostać zdegradowany. Wpinając booster na początku łańcucha niwelujemy ten proces i możemy cieszyć się pełnym brzmieniem.

Brzmienie
Czy w wypadku boosterów można mówić o brzmieniu? Teoretycznie powinny być przejrzyste i krystalicznie czyste, żeby nie zmieniać naszego wymarzonego brzmienia. Niestety nie zawsze się to udaje. Micro Amp jest "prawie" przejrzysty. Wg mnie ociepla delikatnie brzmienie, ale w takim stopniu, że ledwo daje się to usłyszeć.

I co?
Micro Amp to typowy booster, który sprawdza się w przeznaczonej dla siebie roli. Wytrzymała obudowa, trwałość i solidność wykonania to podstawowe parametry tego urządzenia. Cóż więcej mogę dodać, polecam! :)

Efekt MXR Micro Amp kupisz w składmuzyczny.pl.

Wróć do „Artykuły kontrolowane”