Czyszczenie i konserwacja wiosła

- struny, kapodastery, środki czyszczące itd.
Awatar użytkownika
DarreX
Sklep/Producent

Re: Czyszczenie i konserwacja wiosła

Postautor: DarreX » 20 kwietnia 2014, 21:39 - ndz

Jest olej cytrynowy i "olejek cytrynowy". Ja robię sam osobiście ze skórek cytryny i oleju lnianego typowy OLEJ cytrynowy, który nie ma nic wspólnego z kwasem i działa wyśmienicie. Nie pozostawia po sobie nic i podstrunnica jest przez bardzo długi czas ładnie nawilżona i wygląda świeżo.
Oleju nie używa się na lakier, bo i po co? Przez lakier drewno nic nie wchłonie. Podstrunnice nielakierowane nasącza się po prostu olejem (jakimkolwiek, nawet spożywczym na patelnię), te klonowe również zabezpieczane są olejem i co jakiś czas należy je przeszlifować delikatnie drobnym papierem ściernym lub watą stalową w celu eliminacji brudu, a potem znowu nanieść olej. Najlepiej nakładać kilka cieniutkich, niż jedną/dwie tłuste i lejące się.
Klonowych nielakierowane są powszechne np. w Music Manach.
----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Jacek B.
ex Cooper

Postautor: Jacek B. » 20 kwietnia 2014, 21:55 - ndz

Ot mądrego dobrze posłuchać ;)

Awatar użytkownika
Raven
Sponsor

Postautor: Raven » 20 kwietnia 2014, 23:36 - ndz

DarreX pisze:Klonowych nielakierowane są powszechne np. w Music Manach.

I moim tele :D Dzięki za info bo też się zastanawiałem czy to cholerstwo traktować ;)
Each time you make a dive bomb, god kills a kitten - Anti-Floyd Rose Front!

lunapar || https://soundcloud.com/mikeraven

Awatar użytkownika
gizmi7
Tyle przegrać!

Postautor: gizmi7 » 21 kwietnia 2014, 01:12 - pn

Dale, napisałem, że to moje subiektywne zdanie i w porównaniu z innym środkiem, którego używam, podstrunnica jest mniej natłuszczona i Dunlop szybciej wysycha (i powtarzam, że takie jest moje WRAŻENIE, że po jakimś czasie wydaje się być bardziej sucha niż przed użyciem). Mam teraz tylko jedną gitarę z palisandrem na podstrunnicy u siebie, a środek pożyczyłem kumplowi, ale może kiedyś w bardziej "naukowy" sposób spróbuję Dunlopa z tym Kyserem porównać.

Awatar użytkownika
Michuu1059
ex Pajlok

Postautor: Michuu1059 » 07 czerwca 2014, 14:22 - sob

Pany, dotychczas korzystałem z:

http://guitarcenter.pl/catalog/bas/akce ... unlop-6554
standard do podstrunnicy

http://guitarcenter.pl/catalog/bas/akce ... dunlop-654
psikadeło do czeszczenia, wcześniej od PW miałem jakiś shine

http://guitarcenter.pl/catalog/bas/akce ... unlop-6582
tego nawet nie używam bo nie chce mi się xd

i pytanie, co mógłbym dokupić do polerowania, czy coś, żeby ładny Gibson ebony był zadbany

http://guitarcenter.pl/catalog/bas/akce ... unlop-6574
myślałem nad czymś takim, ktoś korzystał? czy ewentualnie polecacie coś innego?

Awatar użytkownika
gizmi7
Tyle przegrać!

Postautor: gizmi7 » 07 czerwca 2014, 14:47 - sob

Ja korzystam z Carnauby - jest ok, ale pozostawia sporo minirysek na lakierze, jeśli nieumiejętnie (tak, jak ja) jej używasz. Bardziej polecam Mr. Kyser Polish do codziennego użytku.

Awatar użytkownika
Michuu1059
ex Pajlok

Postautor: Michuu1059 » 07 czerwca 2014, 15:12 - sob

To ten środek może zrobić jeszcze rysy? Myślałem że to jest taki ciekły wosk, który ładnie nabłyszczy lakier tuszując mikro ryski :/

Awatar użytkownika
gizmi7
Tyle przegrać!

Postautor: gizmi7 » 07 czerwca 2014, 15:16 - sob

Michuu1059 pisze:To ten środek może zrobić jeszcze rysy? Myślałem że to jest taki ciekły wosk, który ładnie nabłyszczy lakier tuszując mikro ryski :/

Spoleruje mikrowarstwę lakieru na której są rysy, ale jak nie robisz zabiegu polerowania uberdokładnie, to ten środek robi mikroryski widoczne pod światło.

trtrtrtr

Postautor: trtrtrtr » 18 marca 2015, 14:06 - śr

re podstrunnica

http://www.beafifer.com/boredoctor.htm

i tyle w temacie.

Komercyjne "olejki cytrynowe" to olej mineralny z dodatkiem substancji czyszczących/zapachu. Takie 2w1. Sam olej mineralny powinien być obojętny chemicznie. A dodatki czyszczące (rozpuszczalniki)? No właśnie, i stąd kontrowersja z wysuszaniem. Za to jeśli ktoś używa prawdziwego oleju z cytryn, to zawiera on limonen który jest bardzo silnym rozpuszczalnikiem i może naprawdę niszczyć/wysuszać. Być może tradycyjny "olejek cytrynowy" pierwotnie miał być z werbeny cytrynowej po prostu, ale kto to wie...

Jesteś 100% pewien, że Dunlop Bodygloss 65 ma jakieś substancje cierne? Dobrze wytarłeś wosk? Nie zauważyłem, żeby miał jakieś polerskie właściwości, nabłyszcza ładnie, ale nie usuwa rys drobnych.

baltus

Postautor: baltus » 28 marca 2015, 08:36 - sob

Siema!
Chciałbym zapytać Was o czyszczenie/konserwację gitary z matowym lakierem na korpusie. Mam do pozostałych gitar Dunlop 65 (wosk carnauba) ale boję się go użyć na mat bo czytałem gdzieś, że może rozpuszczać niektóre matowe lakiery. Czego w takim razie użyć?
Gitarę zanabyłem kilka dni temu i chciałbym ją odświeżyć - poprzedni właściciel chyba kurwa jarał faje grając bo szyjka wali papierochami. Czym można wyczyścić mahoniową szyjkę gitary? (wygląda na nielakierowaną)

pozdrawiam

Wróć do „Akcesoria”